Odpowiedź :
Odpowiedź:
H2O-znaczenie dla organizmów żywych:
Duże ciepło właściwe zapewnia utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, przy poceniu się woda na skórze skutecznie chłodzi organizm.
Środowisko wodne dla stworzeń wodnych znosi trudne warunki, które często są zmienne. Dzięki temu wrażliwe zwięrzęta wodne mają mniejsze wahania środowiska, w którym żyją.
Polarność H2O powoduje, że jest bardzo dobry rozpuszczalnikiem dla substancji o budowie polarnej, dzięki temu transport soli w organizmie jest możliwy, ponieważ cząsteczki tych soli są zdysocjowane w środowisku wodnym, przez co organizm może je przyswajać w postaci jonów.
Duże napięcie powierzchniowe ma znaczenie dla małych owadów żyjących na powierzchni i przy zbiornikach wodnych. Napięcie tafli wody umożliwia im poruszanie się po jej powierzchni i bezpieczne życie przy zbiornikach wodnych bez tonięcia.
Rośliny wykorzystują także bardzo ważną właściwość wody, tj. siły kohezji i adhezji. Ciecz ta w naczyniach kapilarnych (cienkie rurki transportujące sole odżywcze z korzeni do innych organów rośliny) przylega ściśle dzięki tym siłom do samych ścian naczyń, a jednocześnie cząsteczki są związane dzięki siłom kohezji między sobą. Umożliwia to roślinom transport soli ku górze, czyli w kierunku przeciwnym do sił grawitacji Ziemi.
H2O wytwarza między swoimi cząsteczkami wiązania wodorowe, co powoduje, że ma ona wysokie temperatury wrzenia. Zapewnia to stabilność w środowisku, ponieważ od ilości tych wiązań zależy stan skupienia tej substancji. W postaci gazowej wiązań tych jest najmniej dzięki czemu woda może krążyć po odparowaniu z Ziemi w atmosferze w postaci chmur, gdy odpowiednia ilość pary wodnej skondensuje się w atmosferze wytwarza się coraz więcej oddziaływań wodorowych między cząsteczkami i spada deszcz, zachowując ciągłość cyklu. Najwięcej nienaruszonych wiązań wodorowych jest w postaci stałej, czyli w lodzie. Woda tworzy kryształy. Na Ziemi trwała jest jedna odmiana lodu-heksagonalna 1h, dlatego płatki śniegu mają postać 6-ramiennych gwiazdek.
Woda zwiększa swoją objętość podczas zamarzania o ok.9% i ma luźną strukturę w krysztale. Przez to lód ma gęstość mniejszą (bo tylko 0,92g/cm^3) niż woda ciekła (1g/cm^3), pozwala to na unoszeniu się lodu na powierzchni zbiorników w zimie, przy czym pod powierzchnią lodu woda nadal ma optymalną temperaturę do życia organizmów wodnych (woda ma tam temp 4st.C i gęstość 1g/cm^3 jesst to największa gęstość wody).
Pozdrawiam :)