.Dwa długopisy kosztują 6,40zł, a trzy notesy 7,20zł. Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.

Długopis jest tańszy od notesu o 1,20zł.

P

F

Dwa długopisy i trzy notesy kosztują razem o 0,80zł mniej niż trzy długopisy i dwa notesy.

P

F



Odpowiedź :

Cena 2 długopisów- 6,40zł

Cena 3 notesów- 7,20zł

Krok I

•wyliczamy cenę jednej sztuki długopisu i notesu:

Długopis→ 6,40:2= 3,20zł. (podzielone na dwa, ponieważ podana cena informowała nas o wartości dwóch długopisów)

Notes→ 7,20:3= 2,40zł (podzielone na trzy, ponieważ podana cena informowała o nas o wartości trzech notesów)

Krok II

• wiemy już ile kosztują artykuły jeśli będziemy chcieli kupić tylko jedną sztukę, więc możemy przystąpić do wyliczania i rozwiązywania zadań :)

,,Długopis jest tańszy od notesu o 1,20zł."

•w tym zadaniu mamy obliczyć →o ile← długopis jest tańszy od notesu (jedna sztuka), czyli musimy obliczyć różnicę cen notesu i długopisu (różnica- wynik odejmowania)

3,20zł-2,40zł= 0,80zł← wychodzi na to, że zdanie jest fałszywe :)

•,,Dwa długopisy i trzy notesy kosztują razem o 0,80zł mniej niż trzy długopisy i dwa notesy."

Obliczamy cenę:

• dwóch długopisów i trzech notesów→ (3,20*2)+(2,40*3)=6,40zł+7,20zł= 13,60zł

•trzech długopisów i dwóch notesów→ (3,20*3)+(2,40*2)= 9,60+4,80= 14,40zł

Obliczamy teraz różnicę wyników:

14,40-13,60= 0,80zł← wychodzi na to, że zdanie jest prawdziwe :)

Podsumowując:

,,Długopis jest tańszy od notesu o 1,20zł." →→ Fałsz←←

,,Dwa długopisy i trzy notesy kosztują razem o 0,80zł mniej niż trzy długopisy i dwa notesy." →→Prawda←←