Odpowiedź :
Odpowiedź:
W pierwszym rozbiorze w Rzeczypospolitej wzrosła liczba zwolenników reform. Dołączyli do nich wychowankowie Szkoły Rycerskiej i szkół podległych Komisji Edukacji Narodowej, którzy zorganizowali się w działalność polityczną. Wspólnie chcieli unowocześnić państwo i uniezależnić je od Rosji .Liczyli na to, że uda im się wprowadzić zmiany na sejmie zwołanym w 1788 roku do Warszawy. Ze względu na duże znaczenie uchwalonych reform nazwali go Sejmem Wielkim. Jego obrady trwały cztery lata od 1788 do 1792 roku. Z tego powodu jest nazywany również Sejmem Czteroletnim. Marszałkiem tego sejmu został Stanisław Machowski.
Mimo kapitulacji króla Rosji i Prusy dokonały w 1793 roku drugiego rozbioru Polski. Rosja zagarnęła wschodnią część Rzeczypospolitej:
ziemie białoruskie, ukraińskie i Podole.
Prusy zajęły: Wielkopolskę, część Mazowsza, Gdańsk i Toruń.
W tym samym roku w Grodnie zebrał się sejm. Uczestnicy obrad zastraszeni lub przekupieni przez państwa zaborcze, zatwierdzili drugi rozbiór polski i znieśli większość reform Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja został unieważniona. Przywrócono przywileje szlacheckie, wolną elekcję i liberum veto. Władzę w Rzeczypospolitej przyjęli zwolennicy konfederacji targowickiej, posłuszni Rosji.
W 1795 roku Rosja , Prusy i Austria podjęła decyzję o trzecim rozbiorze Polski.
Prusy - zagarnęły część Mazowsza z Warszawą
Austria - zajęła pozostały obszar Mazowsza oraz terytorium między Pilicą a Bugiem
Rosja - Litwę , ziemie białoruskie, Polesie i Wołomin.
Stanisław August Poniatowski zrzekł się korony. Rozpoczął się trwający 123 lata okres niewoli narodowej.
Wyjaśnienie: