1. 1,2,3 zasada dynamiki Newtona
-Jakich ruchów dotyczy
-Wzory wynikające z 2 zasady
2. Kiedy ciało posiada energie kinetyczną, a kiedy potencjalną?



Odpowiedź :

Kw472

1 zasada dynamiki Newtona opisuje co się dzieje z ciałem gdy nie działają na niego żadne siły lub gdy wszystkie działające sił się równoważą. Wtedy ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym

2 zasada dynamiki mówi, że jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli na ciało działa siła wypadkowa różna od zera) to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyśpieszonym (lub opóźnionym). Z tej zasady wynika wzór na to przyśpieszenie:

[tex]a = \frac{F_w}{m}[/tex]

3 zasada dynamiki Newtona (tzw. zasada akcji i reakcji) twierdzi, że oddziaływania ciał są zawsze wzajemne. W inercjalnym układzie odniesienia siły wzajemnego oddziaływania dwóch ciał mają takie same wartości, taki sam kierunek, przeciwne zwroty i różne punkty przyłożenia (każda działa na inne ciało). Oznacza to, że jeśli przykładowo pchasz ścianę z pewną siłą (tj. działasz na nią siłą, która powoduje jej wgniatanie), ściana działa na ciebie siłą o tej samej wartości.

Energię kinetyczną posiada ciało, które jest w ruchu względem danego układu odniesienia. Przykładowo biegnący pies lub jadący samochód.

Energie potencjalną grawitacji posiada ciało, które znajduje się na pewnej wysokości względem wybranego układu odniesienia. Przykładowo, wisząca nad ziemią lampa posiada względem ziemi energię potencjalną, którą np. przy zerwaniu, wraz ze spadaniem, będzie zamieniać na energię kinetyczną, co przełoży się na wzrost prędkości.