Rozwiązane

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie roziwiąż problem odwołując się do fragmentu pana tadeusza,całego utworu adama mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury twoja praca powinna liczyć 250 słów


Muszę wysłać do jutra to miedzy innymi inaczej nie zdam



Jak Wybory Człowieka Wpływają Na Jego Życie Roziwiąż Problem Odwołując Się Do Fragmentu Pana Tadeuszacałego Utworu Adama Mickiewicza Oraz Do Wybranego Tekstu Ku class=

Odpowiedź :

Każdy z nas w swoim życiu musi podejmować jakieś decyzje, dokonywać wyborów, które mają wpływ na nasze życie. Literatura pokazuje, że bohaterowie często kierują się  w swoich życiowych wyborach  głównie uczuciami. Są one  często nieprzemyślane, dokonywane pod wpływem chwilowych emocji czy niespełnionych pragnień.  

Konsekwencje za wybory jakich dokonujemy mają ogromny wpływ na nasze całe życie i naszych bliskich.  

           Wysoka cenę za swoje wybory zapłacił Jacek Soplica, bohater epopei „Pan Tadeusz“ Adama Mickiewicza.  

Młody, porywczy szlachcic był nieszczęśliwe zakochany w Ewie Horeszkównie, córce człowieka, który nazywał go swoim przyjacielem.  

Wskazany fragment dotyczy jego spowiedzi, podczas której mówi o powodach swojej decyzji,  w konsekwencji prowadzącej do zabicia Horeszki.  

Soplica często bywał na jego zamku, ale nie miał odwagi prosić Stolnika Horeszki o rękę jego córki. Choć ojciec Ewy domyślał się co łączy tych dwoje zdecydował się wydać córkę za innego. Nieszczęśliwy Jacek bojąc się odrzucenia jego kandydatury jako zięcia, uciekł pełen żalu, czując się oszukanym, gdyż Stolnik  często gościł go u siebie, lecz nie był w swych działaniach bezinteresowny. Zapraszał Jacka zwykle wtedy, gdy potrzebował głosów na sejmikach, ponieważ wiedział, że miał on ogromne poparcie w Województwie i wpływał na decyzje innych.  

Soplica będąc świadkiem napadu Moskali na zamek Stolnika, widząc jego zwycięstwo, pełen gniewu chwycił za broń Moskala i zabił Horeszkę. Od tego momentu Jacek ponosił konsekwencje swoich wyborów. Uznany za zdrajcę ojczyzny i stronnika Rosjan, opuścił Litwę. By zmazać swoje winy podjął się zadania służenia krajowi. Zmienił tożsamość, przybrał imię Robak i został mnichem, skromnym W ubogim bernardynem. W ten sposób stał się anonimowy i bez przeszkód mógł realizować plan walki o niepodległość.

Wcześniej dokonał jeszcze jednego wyboru, który wpłynął nie tylko na jego, ale i osób najbliższych.  Ożenił się z przypadkowo poznaną, ubogą i prostą kobietą i miał z nią syna Tadeusza. Nadal rozpamiętując o ukochanej Ewie, pił, zadręczając żonę, doprowadzając do jej śmierci. Zanim wyjechał z Litwy oddał syna na pod opiekę bratu Sędziemu. Syn wychowujący się bez matki i ojca,  do końca nie poznał ojca, gdyż pojawiając się jako ksiądz Robak, Jacek nie wyjawił mu swojej prawdziwej tożsamości.

       Także  złych  wyborów dokonuje tytułowy bohater dramatu W. Szekspira. Makbet był wielkim wojownikiem, lojalnym poddanym króla Dunkana a zarazem jego krewnym i przyjacielem. Jego postawa  wobec króla zmieniła się z chwilą spotkania czarownic i poznania ich przepowiedni, że zostanie królem. W tym momencie bohater  musiał dokonać wyboru -  czekać co przyniesie los, czy mu pomóc. Wybierając to drugie, wstąpił  na drogę zbrodni tym bardziej, że utwierdzała go w tym wyborze jego żona Lady Makbet. Dążąc do celu nie przebierał w środkach. Zabija więc śpiącego króla. Zbrodnia i jej konsekwencje sprawiają, że bohater wpada w ciąg kolejnych morderstw, które miały zabezpieczyć mu tron. Każdy, kto staje mu na drodze do wyznaczonego celu, staje się jego wrogiem i musi zginąć.  Przemocą zdobywa władzę, która jednak nie daje mu szczęścia, gdyż do głosu dochodzi jego sumienie.  

Wybory, których dokonał wywarły wpływ na jego losy. Poznaliśmy Makbeta jako zwycięzcę na polu walki a ostatni raz jako przegranego w pojedynku z Makdufem, zbrodniarza.  

       Wiele czynników może mieć wpływ  na nasze życie, jednak to nasze wybory mają największy wpływ na to co może nas spotkać. Nasza decyzja niesie za sobą konsekwencje, które mogą być piętnem, skazą na naszym „dobrym imieniu“, odbijającą się na losie naszym i  naszych bliskich.