Rozwiązane

Opisz procedurę legislacyjną w Polsce.



Odpowiedź :

Proces legislacyjny rozpoczyna wniesienie inicjatywy ustawodawczej, czyli projektu ustawy. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Prezydentowi RP, grupie 10 senatorów (lub komisji senackiej), rządowi (Radzie Ministrów), grupie 15 posłów (lub komisji poselskiej) oraz grupie co najmniej 100 tysięcy obywateli (jest to tzw. obywatelska inicjatywa ustawodawcza).

Następnie projekt ustawy jest trzykrotnie czytany w Sejmie. Jeśli przy którymś z czytań projekt zostanie odrzucony, to nie będzie już ponownie rozpatrywany i dla niego proces legislacyjny się kończy. Pierwsze czytanie odbywa się najwcześniej po 7 dniach od otrzymania projektu ustawy przez Sejm. W trakcie czytań posłowie czytają projekt ustawy i zgłaszają ewentualne poprawki i wnioski oraz debatują nad tym projektem. W trakcie trzeciego czytania dochodzi do głosowania. Aby projekt mógł zostać zaakceptowany, to w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej połowa ustawowej liczby posłów (230). Ustawy są uchwalane przy większości zwykłej: to znaczy, że więcej osób musi być za niż przeciw, nie wliczając w to głosów osób, które wstrzymały się od wyrażenia swojego sprzeciwu lub poparcia.

Kolejnym etapem procedury legislacyjnej jest przekazanie jej Senatowi. Senat powinien w ciągu 30 dni przyjąć lub odrzucić projekt ustawy, może również zgłaszać poprawki. Jeśli się nie wywiąże z tego zobowiązania w terminie, to ustawę uważa się za uchwaloną. Poprawki Senatu może odrzucić Sejm: warunkiem głosowania jest obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz większość bezwzględna (głosów za musi być więcej niż głosów przeciw i wstrzymujących się razem).

Jeśli Sejm i Senat przyjmą ustawę, trafia ona do Prezydenta RP. Ten powinien podpisać ustawę w ciągu 21 dni i ogłosić ją w Dzienniku Ustaw. Jeśli ma wątpliwości, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją RP, może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego: jeśli ten orzeknie, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, Prezydent musi ją podpisać. Jeśli Trybunał Konstytucyjny odrzuci ustawę, to Prezydent jej nie podpisuje i ustawa nie zostanie uchwalona. Trybunał Konstytucyjny ma 2 miesiące na orzeczenie. Prezydentowi przysługuje również prawo weta. Jeśli z niego skorzysta, to może odmówić podpisania ustawy i przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm większością 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów) ponownie uchwali ustawę, Prezydent ma obowiązek podpisać ją w ciągu 7 dni. Jeśli Sejmowi nie uda się jej ponownie uchwalić, ustawa jest odrzucona.

Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, jest ona publikowana w Dzienniku Ustaw RP. Ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji. Jest to zakończeniem procesu legislacyjnego.