Odpowiedź :
Wyjaśnienie:
1) Kso = [Mn^2+] * [OH^-]^2
Z tego wzoru policzysz Kso dla wodorotlenku manganu (II), jeżeli liczba wyjdzie większa niż podane Kso to osad się wytrąci, jeśli mniejsza to nie (pamiętaj, że ujemna potęga daje większą liczbę, gdy jest mniejsza - jeden z haczyków).
2) Musisz znaleźć [Mn^2+] i [OH^-] (to nic innego jak ich stężenia molowe, tylko dla jonów się tak dla zmyłki zapisuje, a nie Cm)
Zatem wzór Cm = n / V
V masz w danych, wystarczy dodać obie objętości.
Więcej problemów sprawi policzenie n-ów...
3) dla manganu jest dość łatwo, wystarczy skorzystać ze wzoru n = m / M ( m - masę masz podaną w danych, jedyny haczyk to jednostka mg, czyli 10^-3g, M - masa molowa z układu).
4) nOH^- będzie troszkę trudniej znaleźć, gdyż jest zakamuflowane w pH. Pamiętasz wzór pH + pOH = 14 ? Z niego policzysz dość łatwo pOH. Następnie przypomnij sobie definicje pH. Definicja pOH jest analogiczna, zatem pOH da Ci [OH^-]. Tu jest jeszcze jeden haczyk, bo to nie jest to [OH^-], które wstawiać masz do Kso. Jak wspominałem owe zapisy [OH^-] , [Mn^2+], [H^+] to nic innego jak Cm (stężenie molowe). Owe stężenie molowe dotyczy roztworu na początku, przed zmieszaniem (czyli 100cm^3), a do wzoru potrzebujemy po zmieszaniu, bo jest logiczne, że jak dolejemy czegoś co nie zawiera jonów OH^- to [OH^-] musi zmaleć. Musisz po prostu policzyć liczbę moli OH^- w V(początkowe) = 100cm^3 ze wzoru Cm = n /V, a następnie tą liczbę moli jeszcze raz wstawić do wzoru Cm = n / V, tym razem biorąc V(końcowe) = 200cm^3. Otrzymane Cm będzie szukanym [OH^-] do wzoru Kso. Pamiętaj by V zamienić na dm^3.
----
jak niejasne to pytaj.