,,Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony''. Sformułuj dwa różne argumenty, którymi uzasadnisz myśl Czesława Miłosza, i zilustruj je przykładami z tekstów literackich lub z życia.

Błagam o pomoc



Odpowiedź :

Człowiek, to jedyna istota obdarzona rozumem i  umiejętnością jego wykorzystania. Dzięki potędze umysłu potrafił opanować wszystkie dziedziny życia, sprawiając, że staje się ono łatwiejsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze. Słusznie stwierdził Czesław Miłosz, że ,,Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony''.

     Już w antyku podkreślano potęgę rozumu. W „Antygonie“ Sofoklesa Chór w jednej z wypowiedzi, przedstawia swoje poglądy na temat kondycji człowieka jako istoty rozumnej  i wszechwładnej. Jego  rozum jest potęgą, która „nad wszystkie sięga/  Dziwy (...)".

Człowiek jako istota rozumna podporządkował sobie przyrodę tak, aby służyła jego potrzebom. Dzięki umysłowi i mowie uporządkował swój świat i życie. Jednak jest istotą śmiertelną i nawet rozum tego nie zmieni.

      Geniusz ludzkiego rozumu, wielkość osiągnięć człowieka,  jako wynalazcy ukazuje wiersz „Balon“ Adama Naruszewicza. Utwór powstał po tym, jak francuski aeronauta Blanchard odbył lot balonem nad Warszawą w 1789 roku.  

Podmiot liryczny wyraża dumę z ludzkości, która jest w stanie przezwyciężyć prawa grawitacji. Wierzy on w nieograniczoną moc rozumu, dzięki, któremu człowiek dokonał wielu wynalazków, takich jak: pływające po morzach statki, techniki wydobywania drogocennych kruszców spod ziemi, odkrycie prochu wysadzającego skały, czy pompy hydrauliczne służące pozyskiwaniu wody. Tytułowy balon jest  kolejnym wynalazkiem potwierdzającym wyższość człowieka nad naturą, potęgi jego rozumu.

          Wynalazki, doświadczenia, odkrywanie nowego, to wszystko człowiek może realizować dzięki rozumowi. O tym co ludzie osiągają dzięki zdobytej wiedzy, którą  chcą się dzielić, pokazują również artyści na swoich obrazach.  

Naukowca, który swoją wiedzę chce przekazać innym, prezentuje  Joseph Wright of Derby na swoim obrazie „Filozof prezentujący model Układu Słonecznego“. Artysta tworzył w okresie tzw. rewolucji przemysłowej, w czasach  zachwytu nad techniką i jej rozwojem.  

Olej na płótnie przedstawia naukowca objaśniającego działanie tellurium, przyrządu będącego modelem ruchu Ziemi i Księżyca względem Słońca. Artysta w miejscu Słońca umieścił lampę. Znajdujący się wokół ludzie w skupieniu i z niedowierzaniem słuchają objaśnień, a może praw astronomii, a jeden z nich pilnie notuje słowa. Wokół stołu znajdują się nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci, co oznacza, że nauka jest dla wszystkich  ludzi, niezależnie od wieku.

       Za pośrednictwem rozumu a co za tym idzie ludzkiego procesu zdobywania wiedzy, ludzkość osiągnęła bardzo wiele. Rozum bowiem jest potęga, która otwiera  przed człowiekiem możliwości uczynienia życie lepszym.