Rozwiązane

Odpowiedz na pytania:


1. Wyjaśnij, w jaki sposób powinien odbywać się transport materiałów niebezpiecznych.


2. Przedstaw skutki działania środków promieniotwórczych.


3. Wymień zastępcze środki ochrony skóry i dróg oddechowych przed skażeniami.


4.Wymień sposoby ochrony żywności przed skażeniami.


5. Wyjaśnij, czym jest cyberprzemoc.


6. Wskaż, w jaki sposób można pomóc osobie dotkniętej cyberprzemocą. Gdzie należy szukać pomocy?


7. Uzasadnij konieczność udzielania pierwszej pomocy.


8. Co może zagrażać ratownikowi udzielającemu pomocy?


9. Wymień przykładowe środki ochrony własnej.


10. Wymień przykłady stanów zagrożenia życia.

Pilne



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1) Generalnie na początku trzeba je zakwalifikować do przepisów ADR. Potem dobieramy odpowiednie środki transportu i opakowania. Obowiązuje także ustawa Prawo przewozowe, ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych. Przewoźnicy muszą stosować się do całego zbioru przepisów regulujących bezpieczeństwo na drogach.

2) Możemy narazić się na ostrą chorobę popromienną. Promieniowanie może również prowadzić do mutacji genetycznej. (to wszystkie jakie znam)

3) Zastępcze środki ochrony skóry, są niezbędnym uzupełnieniem środków ochrony dróg oddechowych. Są nimi:

  • Wszelkiego rodzaju płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe z gumy i podgumowane, z płótna impregnowanego, tkanin z włókien sztucznych, folii itp.;
  • Fartuchy ochronne gumowe, z tkanin podgumowanych i impregnowanych, skórzane i z tworzyw sztucznych;
  • Kombinezony skórzane i ubiory z folii metalizowanej;
  • Buty gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych;

okulary ochronne (przemysłowe, motocyklowe, narciarskie);

nakrycia głowy gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych.

4) Gwarancją izolacji żywności od środowiska zewnętrznego jest zastosowanie właściwych opakowań. Opakowania ochronne mogą być następujące:

  • Pyłoszczelne z materiałów twardych. Mogą to być puszki metalowe hermetyczne, które można dokładnie i szybko zmyć lub odkazić.
  • Opakowania szklane – słoje i butelki nie przepuszczające pary wodnej i gazu, umożliwiające przeprowadzenie ich sterylizacji.
  • Opakowania drewniane (sklejka, płyta pilśniowa) – skrzynki wyłożone pergaminem lub kilkoma warstwami papieru pakowego, a także beczki drewniane, hermetyczne beczki metalowe i z tworzyw sztucznych, zabezpieczające w należyty sposób żywność przed działaniem środków promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych.
  • Pyłoszczelne z tworzyw miękkich – hermetyczne opakowania (worki, woreczki, torby itp.) z folii powlekanych, metalowych, tworzyw plastycznych i innych.
  • Pyłoszczelne papierowe, wielowarstwowe z wkładką parafinową lub z tworzyw sztucznych.

5 ) To agresywne zachowania, stosunkowo regularnie używane przeciwko bezbronnej osobie w internecie. Cyberprzemoc najczęściej jest słowna.

6) Osoba która została dotknięta cyberprzemocą powinna czuć zrozumienie i mieć poczucie bezpieczeństwa. Należy skontrolować również czy osobie nic nie zagraża. Należy wytłumaczyć tej osobie jej sytuację prawną. Jeśli dotyka to typowo dziecka/nastolatka należałoby zaangażować rówieśników do dodatkowego wsparcia. Jeśli ofiara odrzuca pomoc, trzeba jej udzielić samodzielnie, sprawdzać samopoczucie i wzbudzić zaufanie. Należy wspierać ofiarę, by podjęła decyzję obrony. Należy dokumentować fakty, oraz poinformować odpowiednie osoby takie jak : rodzice, dyrekcja itd.  Należy sprawdzić czy potrzebne jest zawiadomienie policji.  Należy wejść w kontakt z ekspertami w tej dziedzinie.

7) Jeśli ofiara wypadku znajduje się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo powstania ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu, każdy musi udzielić pierwszej pomocy.

8)

  • Potrącenie samochodem
  • Uderzenie przez rannego w wyniku szoku
  • Uderzenie jakimś przedmiotem wiozącym przez samochód
  • Zarażenie się czymś  
  • Zapalenie się pojazdu
  • Skaleczenie
  • Zakażenie jakąś chorobą

9) Ochrona głowy obejmuje: kaski, hełmy ochronne, czapki i czepki, których celem jest maksymalne zabezpieczenie głowy przed urazami, zimnem lub brudem.

Ochrona oczu i twarzy obejmuje: gogle, okulary ochronne i osłony twarzy. Zadaniem tego sprzętu jest ochrona przed: odpryskami metali, tworzyw sztucznych czy drewna, promieniami lasera, środkami chemicznymi itp.

Ochrona dróg oddechowych obejmuje: maseczki, maski, półmaski, filtry, pochłaniacze i urządzenia filtrujące. Zabezpieczenia te mają za zadanie chronić pracowników przed takimi chorobami jak pylica płuc.

Ochrona słuchu obejmuje: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki i hełmy przeciwhałasowe, które chronią przed utratą słuchu spowodowaną pracą w hałasie.

Ochrona przed upadkiem z wysokości, obejmuje: szelki i pasy bezpieczeństwa, amortyzatory, linki oraz urządzenia asekuracyjne. Są to zabezpieczenia niezbędne do pracy na wysokościach.

10) utrata przytomności,

zaburzenia świadomości,

drgawki,

nagły, ostry ból w klatce piersiowej,

zaburzenia rytmu serca,

nasilona duszność,

nagły ostry ból brzucha,

uporczywe wymioty,

gwałtownie postępujący poród,

ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta,

zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami,

rozległe oparzenia,

udar cieplny,

wyziębienie organizmu,

porażenie prądem,

podtopienie lub utonięcie,

agresja spowodowana chorobą psychiczną,

dokonana próba samobójcza,

upadek z dużej wysokości,

rozległa rana będąca efektem urazu,

urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.