Odpowiedź :
W wierszu Horacego pod tytułem "Do Leukonoe" znajdziemy nawiązania do starożytnych filozofii. Pierwszą z nich jest filozofia stoicka. Podmiot liryczny podkreśla, iż wszystko co przydarzy się nam w życiu należy przyjmować ze spokojem. Mamy również nawiązanie do filozofii epikurejskiej, gdzie osoba mówiąca w wierszu zachęca do korzystania z uciech i całego dobra świata, lecz zachowując przy tym zdrowy rozsądek i umiar (filozofia stoicka). Utwór nawiązuje do motta carpe diem. Zatem w tym wierszu mamy połączenie, zespojenie dwóch przeciwstawnych filozofii.
W wierszu „Do Leukone“ Horacego wyeksponowane zostały stoicyzm i epikureizm.
Światopogląd stoicki wyraża we wskazówce, by przyjmować wszystkie przeciwności losu ze spokojem, nie zamartwiać się co przyniesie los, bo przynosi zbyt wiele niespodzianek, a życie przebiega zbyt krętymi ścieżkami by angażować swój rozum i uczucia w próby dociekania dlaczego jest tak a nie inaczej:
„Nie dociekaj nie nasza to rzecz Leukonoe
kiedy umrzeć mam ja kiedy ty nie odsłaniaj
babilońskich arkanów Co ma być niech będzie“
Z kolei zgodnie ze szkołą epikurejską radzi, by cieszyć się z przyjemności życia mimo trudności jakie mogą nas spotkać: „Nie troszcz się o to — i... klaruj swe wina.“