Odpowiedź :
Odpowiedź
A. fakt
B. mit
C. mit
D. fakt
E. mit
F. mit
G. fakt
H. fakt
Wyjaśnienie
Następujące punkty wymagają objaśnienia:
B. Jakkolwiek nie liczyć, na masę, na sztuki, na objętość, na asortyment, to tak nie jest. Być może w amerykańskich gospodarstwach domowych w jakiejś grupie przedmiotów codziennego użytku tak jest lub było – globalnie absolutnie nie jest tak, że tworzywa sztuczne to jednorazówki.
C. Tworzywa sztuczne przeznaczone do kontaktu z jedzeniem są (a w każdym razie w krajach cywilizowanych powinny) być tak zrobione aby nic nie przechodziło do jedzenia. Afera z bisfenolem A pokazuje, że nie zawsze tak jest. (W dalszym ciągu jest w użyciu wiele wyrobów zawierających bisfenol A.)
E. Rozkład może trwać tysiące lat. Przy tym tak się niestety składa, że zwykle tworzywa sztucznych, które z jakichś przyczyn są uważane za bardziej ekologiczne mają wyraźnie dłuższy czas rozkładu. A poza tym, najpierw w procesie rozkładu z tworzyw sztucznych robi się mikroplastik...
F. Mikroplastik z odzieży jest najczęsciej występującym mikroplastikiem, ale jego udział jest rzędu 30% (w najgorszym przypadku 40%), a nie 50%.