WilQ69
Rozwiązane

Kreacja podmiotu lirycznego w sonetach krymskich



Odpowiedź :

Inspiracją do napisania „Sonetów krymskich“, była podróż  na Krym jaką odbył Mickiewicz, będąc na emigracji. Bohaterem sonetów jest samotny pielgrzym, wędrowiec, przemierzający wschodnie przestrzenie, będąc pod urokiem orientu.

   W sonecie „Pielgrzym“ podmiot liryczny zachwyca się urokami krajobrazu, piękną krymska przyrodą:

„.U stóp moich kraina dostatków i krasy

Nad głową niebo jasne, obok piękne lice.“

Podziwia widoki, ale tęskni za ojczyzną, która ma w sercu i w myślach:

„Dlaczego stąd ucieka serce w okolice

Dalekie i – niestety! jeszcze dalsze czasy?“

Mickiewicz porównuje piękno Litwy i Krymu, widząc podobieństwa .Wielokrotnie pisał o Litwie jako o krainie dostatku, urodzaju, pięknych krajobrazów i czystego nieba. Te same przymioty dostrzega w miejscach, po których podróżuje. To jeszcze bardziej wzmaga w nim tęsknotę za krajem:

„Litwo! piały mi wdzięczniej twe szumiące lasy

Niż słowiki Bajdaru, Salhiry dziewice.“

Mimo, że przed wędrowcem,  rozciągają się wspaniałe widoki , czuje się on osamotniony i tęskni za ukochaną ojczyzną. Daje tego wyraz także w kolejnym sonecie „Stepy akermańskie“.  Podmiot liryczny podziwia uroki tego miejsca. Step porośnięty jest bujną roślinnością, trawami, kwiatami. Jednak gdy zapada zmrok, wędrowiec czuje się zagubiony. W ciemności i ciszy  wytęża słuch, wydaje mu się, że w takiej idealnej ciszy usłyszałby „głos z Litwy”. Niestety, nikt nie woła, panuje absolutna cisza.  Podmiot liryczny jest samotny i rozdarty wewnętrznie, tęskni za ojczyzną. Jednak  nie może wrócić w rodzinne strony,  dlatego wyrusza w dalszą podróż, mówiąc : "Jedźmy, nikt nie woła!".

      Podmiot liryczny, z którym można utożsamiać Adama Mickiewicza w sonetach jawi się jako samotny wędrowiec, pielgrzym, który mimo otaczających go pięknych, orientalnych widoków, tęskni za ukochaną ojczyzną -  Litwą.