Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Była to konspiracja wojskowa i cywilna pod okupacją niemiecką i sowiecką.
Powstało tajne pismo „Polska Żyje” jako symbol braku pogodzenia się z utratą niepodległości.
Już we wrześniu 1939r. gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz zainicjował Służbę Zwycięstwu Polski.
Harcerstwo rozpoczęło swoją działalność pod nazwą "Szare Szeregi".
Generał Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siebibą w Paryżu, a po ewakuacji polskiego rządu do Wielkiej Brytanii w czerwcu 1940, mianował na czele ZWZ gen. Stefana Roweckiego.
14 lutego 1942r. zaś, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. W chwili rozpoczęcia akcji „Burza” na wiosnę 1944 do AK już przystępowało około 360 tys. żołnierzy.
Można rzec, że Polskie Państwo Podziemne było unikalne zjawisko w skali globalnej. Ogromną, lwią część działalności zajmowały planowanie i przygotowanie terenu oraz opracowanie akcji wywiadowczych. Prowadzono działalność informacyjną, propagandową, zwalczano okupacyjny aparat ucisku. Akcje bojowe to tylko część rozbudowanej działalności PPP.
W zakresie akcji bojowych, do najsłynniejszych zaliczyć możemy akcje likwidacyjne oficerów niemieckich służb bezpieczeństwa, którzy piastowali najwyższe stanowiska.
Armia Krajowa współpracowała sprawnie z organizacjami konspiracyjnymi na terenie całego kraju i była negatywnie nastawiona do działalności komunistów wysłanych przez Związek Sowiecki.
Władze PPP informowały o akcjach wymierzonych przez Niemców przeciwko ludności żydowskiej, oczekując reakcje wolnego świata.
Polskie Państwo Podziemne nie ograniczało się do akcji w czasie okupacji i wojny, ale planowało działalność powojenną w celu odbudowania życia gospodarczego i społecznego w perspektywie długoterminowej.