Odpowiedź :
Odpowiedź:
Prostokąt
Wyjaśnienie:
O ile instrukcja nie stanowi inaczej - kroki rozpatrujemy kolejno, jeden po drugim.
0a) Jeśli figura, której pole chcę policzyć nie jest prostokątem - mówię, że w danych jest błąd i nie mogę policzyć sensownego pola i idę do "9)"
0b) Jeśli znam długość jednego boku, to sprawdzam czy jego długość jest większa od 0. Jeśli nie - mówię, że w danych jest błąd i nie mogę policzyć sensownego pola i idę do "9)"
0c) Jeśli znam długość drugiego boku, to sprawdzam czy jego długość jest większa od 0. Jeśli nie - mówię, że w danych jest błąd i nie mogę policzyć sensownego pola i idę do "9)"
0d) Jeśli znam długość przekątnej, to sprawdzam czy jej długość jest większa od 0. Jeśli nie - mówię, że w danych jest błąd i nie mogę policzyć sensownego pola i idę do "9)"
0e) Jeśli znam kąt między bokiem, a przekątną, to sprawdzam czy jego miara jest większa od 0. Jeśli nie - mówię, że w danych jest błąd i nie mogę policzyć sensownego pola i idę do "9)"
1) Jeśli znam długość obu boków, to przechodzę do "7)"
2) Jeśli znam długość przekątnej i jednego boku, to zapamiętuję, że długość drugiego boku jest równa pierwiastkowi z różnicy kwadratów długości przekątnej i boku, którego długość znam i przechodzę do "7)"
4) Jeśli znam długość przekątnej i miarę kąta między przekątną i bokiem, to zapamiętuję, że jeden bok ma długość równą iloczynowi długości przekątnej i sinusa kąta, który znam, a drugi bok ma długość równą iloczynowi długości przekątnej i cosinusa kąta, który znam i przechodzę do "7)"
5) Jeśli znam długość jednego boku i miarę jednego kąta leżącego między bokiem, a przekątną, to:
5a) Jeśli kąt, którego miarę znam leży przy boku, którego miarę znam, to zapamiętuję, że drugi bok ma długość równą iloczynowi długości boku, który znam i tangensa kąta, którego miarę znam i przechodzę do "7)".
5b) Jeśli kąt, którego miarę znam leży na przeciw boku, którego miarę znam, to zapamiętuję, że drugi bok ma długość równą iloczynowi długości boku, który znam i cotangensa kąta, którego miarę znam i przechodzę do "7)".
6) Mówię, że mam niewystarczające dane i nie mogę policzyć sensownego pola tego prostokąta i idę do "9)"
7) Zapamiętuję, że wynikiem jest iloczyn długości obu boków.
8) Podaję wynik
9) KONIEC
Oczywiście można się bawić i w jeszcze dłuższe algorytmy, ale myślę, że znakomitej większości nauczycieli w kraju coś takiego w zupełności wystarczy. Pokazujesz takim rozwiązaniem, że zwracasz uwagę na poprawność danych wejściowych, pokazujesz, że nie odwaliłeś(aś) pracy na kolanie, tylko faktycznie pobawiłeś(aś) się w rozpatrywanie kilku możliwych przypadków, pokazujesz, że wiesz co to algorytm i jak powinien działać, generalnie sam bym za to piątkę postawił.
Polecam się i pozdrawiam