Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest uzupełnienie tabeli, w której należy podać nazwy systematyczne, lub wzory sumaryczne odpowiednich wodorotlenków.
Wodorotlenki to związki chemiczne, które zbudowane są z kationu metalu (lub kationu amonu NH₄⁺), oraz anionu, lub anionów wodorotlenkowych. Wzór ogólny wodorotlenków to:
[tex]\Huge \boxed{Me(OH)_n}[/tex]
gdzie:
Me - metal wchodzący w skład wodorotlenku,
n - ilość grup hydroksylowych, równa wartościowości metalu.
W przypadku podawania nazw wodorotlenków należy zapamiętać, że dla wodorotlenków metali grupy I i II układu okresowego pierwiastków nie podaje się wartościowości, gdyż metale te mogą mieć tylko jedną wartościowość. W przypadku metali bloku d układu okresowego pierwiastków podajemy wartościowość tylko dla tych wodorotlenków, w których metal mógłby przyjmować różne wartościowości.
Zadanie 2.
Wzór sumaryczny: NaOH
Nazwa systematyczna: Wodorotlenek sodu
Wzór sumaryczny: Ca(OH)₂
Nazwa systematyczna: Wodorotlenek wapnia
Wzór sumaryczny: Al(OH)₃
Nazwa systematyczna: Wodorotlenek glinu
Wzór sumaryczny: Pb(OH)₂
Nazwa systematyczna: Wodorotlenek ołowiu(II)
Komentarz: Jak widzimy dla wodorotlenku sodu, wapnia i glinu nie podajemy w nazwie wartościowości, ponieważ sód znajduje się w I grupie układu okresowego pierwiastków, więc jego wartościowość wynosi I, wapń znajduje się w II grupie układu okresowego pierwiastków, więc jego wartościowość wynosi II, natomiast glin ma tylko i wyłącznie wartościowość III, więc też jej nie podajemy w nazwie. W przypadku ostatniego wodorotlenku, w którym metalem jest ołów, musimy podać wartościowość, ponieważ ołów może przyjąć wartościowość IV w wodorotlenku ołowiu(IV) o wzorze sumarycznym Pb(OH)₄.