a) Zaznacz kolorem czerwonym granicę niemiecko-sowiecką ustanowioną po zajęciu Polski zgodnie z porozumieniem z 28 września 1939 r. b) Wpisz w kratki na mapie litery odpowiadające miejscom, których dotyczą opisy. A. Bitwa zwana polskimi Termopilami". C. Obrona polskiej placówki na Westerplatte. B. Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej. D. Miasto zbombardowane 1 września 1939 r.​



Odpowiedź :

Rozwiązanie w załączniku.

III Rzesza Niemiecka I ZSRS dogadały się między sobą i wspólnie uderzyły na osamotnioną Rzeczpospolitą. Polska nie miała szans stawić oporu tym dwóm mocarstwom. Wiele bitew z historii II wojny światowej miało duże znaczenie symboliczne. Była to chociażby bitwa pod Wizną, gdy około 700 Polaków stawiało opór 42 tysiącom Niemcom. Niemcy mieli czołgi i artylerię, której Polacy nie posiadali. Dzięki oporowi Polaków udało się zreorganizować armię Polską, powstała nowa armia Warszawa, i przede wszystkim zyskano czas. Polskie jednostki potrzebowały go, ponieważ w dużej mierze były już rozbite i musiały się ponownie połączyć.

Bitwa pod Wizną to tak zwane "polskie Termopile". Nazwa odwołuje się do bitwy pod Termopilami z czasów wojen grecko-perskich. Wówczas król Leonidas stawiał małymi siłami znaczny opór armii perskiej i dał czas Atenom na organizację armii i odwrót. Bitwa pod Wizną także miała swoje znaczenie strategiczne, ponieważ powstrzymała na 2 dni dalszą ofensywę niemiecką, co dało niezbędny czas Polakom.

Zobacz obrazek Ernestnowakx