Odpowiedź :
Odpowiedź:
|
|
V
zimno
Małe niewidoczne włoski chronią organizm przed zimnem, jeżeli jednak jest znacznie zimniej na zewnątrz, reagują mocniej poprzez gęsią skórkę która zachowuje ciepło dla organizmu. Natomiast dzięki tkance tłuszczowej która znajduje się w tkance podskórnej skóry, izoluje ona ciepło dla ciała i chroni je przed nagłym spadkiem temperatury.
UV
|
V
Przed niebezpiecznymi promieniami ultrafioletowymi czyli UV chronią MELANOCYTY, komórki które znajdują się w naskórku. Wchłaniają, przechwytują promienie UV i w efekcie czego produkują melaninę która nie tylko zabarwia skórę na brązowo (opaleniznę), ale w ten sposób tworzą barierę która chroni skórę przed większym działaniem promieni. Jednocześnie melanocyty produkują witaminę D która jest kluczowa w procesie rozrastania, naprawy czy też wzmacniania kości w ludzkim szkielecie, organizmie.
UWAGA: Nie należy przesadzać z opalaniem się na słońcu, może to skutkować nadmiernym wydzielaniem się melaniny i w efekcie dojść do zmian na skórze w formie dużych, różnych, ciemnych plam albo nawet do powstania czerniaka - raka skóry.
bakterie
|
V
Gruczoły łojowe oraz potowe pod skórą, poprzez wytwarzanie (jak ich sama nazwa mówi) łoju oraz potu na powierzchni ludzkiej skóry tworzą jakby barierę która chroni organizm przed dostaniem się do jego wnętrza bakterii, pierwotniaków, wirusów oraz innych drobnoustrojów.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję, że pomogłem i jest wszystko dobrze zrobione : ) Bardzo liczę na naj lub <3