Rozwiązane

Całkowity koszt wyjazdu uczniów na wycieczkę grupy n uczniów na m dni opisuje wyrażenie 4500 + 60mn. Odpowiedz na pytania.

a) Ile wynosi koszt trzydniowej wycieczki dla 20 uczniów?

b) Jaki jest koszt wyjazdu 40 uczniów na dwa dni?

c) Ile zapłaci każdy uczeń za wycieczkę dwudniową, w której weźmie udział 30 uczniów?



Odpowiedź :

Amona

Sytuację, gdzie nie znamy ilości uczniów i dni opisuje wyrażenie 4500 + 60mn. Gdy mamy podaną ilość uczniów i ilość dni to możemy podstawić pod podane literki liczby. Pod n ilość uczniów, a pod m ilość dni. Więc:

a) Trzydniowa (m) wycieczka dla 20 uczniów (n). Mamy obliczyć koszt wycieczki.

4500 + 60 * 3 * 20 = 4500 + 3600 = 8100

Koszt trzy dniowej wycieczki dla 20 uczniów wyniesie 8100 zł.

b) Wyjazd na dwa dni (m) dla 40 uczniów (n). Mamy obliczyć koszt wyjazdu.

4500 + 60 * 2 * 40 = 4500 + 4800 = 9300

Koszt wyjazdu dla 40 uczniów na dwa dni wyniesie 9300 zł.  

c) Dwudniowa (m) wycieczka dla 30 uczniów (n). Mamy obliczyć ile jeden uczeń zapłaci za wycieczkę.

4500 + 60 * 2 * 30 = 4500 + 3600 = 8100  

8100 : 30 = 270  

Każdy uczeń zapłaci 270 zł za dwudniową wycieczkę.