Chrupek6
Rozwiązane

2 Przyjrzyj się dwóm karykaturom. Następnie wykonaj polecenia. B Przyjacielu, a dlaczego masz tokio wielkie oozy...? А 55 Surowce i zaopatrzenie 1 22 czerwca 1941 rok WONDER HOW LONG THE HONEYMOON WILL LAST Tłumaczenie napisu z ang: Ciekawe, jak długo będzie trwał miesiąc miodowy, a) Wyjaśnij, do których wydarzeń odwołują się poszczególne ilustracje. • karykatura A - • karykatura B -​



2 Przyjrzyj Się Dwóm Karykaturom Następnie Wykonaj Polecenia B Przyjacielu A Dlaczego Masz Tokio Wielkie Oozy А 55 Surowce I Zaopatrzenie 1 22 Czerwca 1941 Rok class=

Odpowiedź :

Wydarzenia, do których odwołują się obie karykatury:

  • A - ta ilustracja odwołuje się do zawarcia przymierza radziecko-niemiecko w dniu 23 sierpnia 1939 roku. III Rzesza i ZSRS zbliżyły się, ponieważ plan niemiecki o zawarciu sojuszu z Polską i wspólnym ataku na ZSRS, się nie udał. Wobec tego Hitler postanowił zająć Polskę i zabezpieczyć wschodnią granicę przez układ z ZSRS. Pytanie, "Ciekawe jak długo będzie trwał miesiąc miodowy" odwołuje się do pytania o przyszłość tego sojuszu. Oczywiste bowiem dla wielu, było to, że sojusz państw opierających się na dwóch skrajnie innych ideologiach, i mających zupełnie sprzeczne interesy, w końcu kiedyś się skończy.
  • B - Ilustracja ta odwołuje się do bajki o czerwonym kapturku, babci i wilku. Stalin odwiedza Hitlera, który właśnie okazuje się być drapieżnym wilkiem, mimo, iż między obydwoma państwami obowiązuje dalej traktat o granicach i przyjaźni. 22 czerwca 1941 rozpoczął się zmasowany atak kilkumilionowej armii niemieckiej i innych państw sojuszniczych. ZSRS było do walk nieprzygotowane, zwłaszcza, że wcześniej Stalin wybił kadrę oficerską w czystkach. Trzeba jednak przyznać, że to Hitler zdradził i pierwszy zaatakował.

Jednak, według niektórych historyków, Hitler jedynie wyprzedził w ataku ZSRS. Według części historyków, Stalin też szykował się do ataku. III Rzesza zatem z pewnością osiągnęła dużą przewagę militarną, atakując jako pierwsza. Później, Stalin dzięki temu, mógł zrobić z siebie ofiarę, a rodakom wmówić, że była to tak zwana "wielka wojna ojczyźniana". W rzeczywistości oczywiście tak nie było - jedno zbrodnicze państwo zaatakowało drugie, ponieważ taki miało interes (Stalin trzyma koszyk z napisem "surowce i zaopatrzenie", które dla własnego państwa chciał zdobyć Hitler, zwłaszcza chodziło mu o pola naftowe, niezbędne dla przemysłu wojskowego).