Oblicz moc dźwigu który działa na ładunek siłą o wartości 5k N i unosi go z stałą szybkością pół metra na sekundę.
pls pilnie potrzebuję <3​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]P=2500W=2,5kW[/tex]

Wyjaśnienie:

[tex]F=5kN=5*1000N=5000N[/tex]

[tex]v=0,5\frac{m}{s}[/tex]

[tex]Szukane:P[/tex]

wzór na moc:

[tex]P=\frac{W}{t}[/tex]

[tex]W=F*s[/tex]   wstawiamy do wzoru na moc

[tex]P=\frac{F*s}{t}=F*\frac{s}{t}=F*v[/tex]

czyli moc obliczamy z wzoru:

[tex]P=F*v[/tex]

[tex]P=5000N*0,5\frac{m}{s}=2500W=2,5kW[/tex]