Odpowiedź :
Odpowiedź: Odrodzenie było zjawiskiem różnorodnym i skomplikowanym, dlatego trudno wyjaśnić jego genezę poprzez wskazanie jednego tylko czynnika sprawczego. W rzeczywistości było ich wiele: ekonomiczne, polityczne, ideowe itd.
Europa w wieku XIV nie przedstawiała się zbyt zachęcająco. Nękana przez epidemie Czarnej śmierci, wieloletnie wojny i konflikty popadała stopniowo w ruinę. Spadek zaludnienia powodował, że pustoszały wsie i biedniały miasta, pola leżały odłogiem, upadał handel. Katastrofa demograficzna zaczęła ustępować w wieku XV. Około roku 1500 ludność Europy powróciła do stanu sprzed wielkiego kryzysu późnego średniowiecza i sięgnęła 80 milionów. A zatem również w sensie biologicznym trafne jest określenie tego okresu mianem "odrodzenia".
Wzrost liczby ludności oznaczał odradzanie się i umacnianie wsi. Stopniowo pod uprawę i hodowlę zaczęto zajmować nowe obszary leśne albo dotychczasowe ugory. Ponad trzy czwarte ludności Europy mieszkało wówczas na wsi i tam powstawała większa część dochodów poszczególnych państw. Nic więc dziwnego, że rozwój wsi nie pozostał bez wpływu także na sytuację miast.
Jakoż i one przeżywały swój renesans. Rozwijały się, krzepły ekonomicznie, ale także stawały się tematem refleksji: miasto bowiem powinno być funkcjonalne, ale także piękne.