Odpowiedź :
1.System korzeniowy zostaje zredukowany ,skutkiem czego rośliny słabiej rosną,mają ograniczoną możliwość pobierania wody i składników pokarmowych z gleby . Obserwuje się, że takie rośliny są dużo mniejsze i mają liczne przebarwienia na liściach i łodygach . Lekko Kwaśny :5,6-6,5 Silnie Kwaśny :4,5 Kwaśny 4,5-5,5 Zasadowy 7,3 .2.Zakwaszenie gleb związane jest z głównie z negatywnym wpływem klimatu ,w którym występuje przewaga opadów nad parowaniem .Powoduje to ciągle przemieszczanie składników pokarmowych w głąb profilu glebowego.3.Alkalizacja gleby zmiana kwaśnego odczynu gleby na odczyn zasadowy ,wywołana najczęściej poprzez procesy wapnowania .Dochodzi wówczas do opóźnienia dojrzewania roślin ,ich osłabienia i związanego z tym zmniejszenia ich odporności na czynniki chorobotwórcze.Zanieczyszczenia gleb
Gleby, podobnie jak całe środowisko przyrodnicze, mogą ulegać zanieczyszczeniu. Ze względu na swoje właściwości sorpcyjne gleby pochłaniają wiele substancji chemicznych, które przenikają do nich w postaci:
stałej – popioły, tworzywa sztuczne;
ciekłej – ścieki odprowadzane do zbiorników wodnych i przedostające się wraz z wodą do gleby;
gazowej – szkodliwe gazy pochłaniane przez glebę lub najpierw rozpuszczane przez wodę, a potem wraz z nią przedostające się do gleby.
O zanieczyszczeniu gleby mówimy, gdy substancje chemiczne występują w niej w ilościach przekraczających ich typową zawartość i powodują zmiany właściwości gleby niepozwalające na normalne jej użytkowanie.
Główne źródła zanieczyszczeń gleby wywołanych działalnością człowieka:
przemysłowe – przemysł wydobywczy, energetyczny, hutniczy, metalurgiczny, chemiczny, budownictwo;
rolnicze – zbyt intensywne nawożenie, nadmierne stosowanie pestycydów;
komunalne – ścieki i odpady stałe;
komunikacyjne – substancje toksyczne i metale ciężkie zawarte w spalinach, sól, którą posypuje się zlodzonye nawierzchnie dróg.
Rodzaje zanieczyszczeń chemicznych gleby
Źródło zanieczyszczania
Rodzaje zanieczyszczeń
przemysł
pyły i dymy (zawierające m.in. metale ciężkie – ołów, rtęć, kadm, trujące związki chemiczne), hałdy
gazy – tlenki węgla i tlenki azotu
ścieki i odpady poprodukcyjne
rolnictwo
pestycydy
nawozy i ich zanieczyszczenia
transport
spaliny samochodowe – tlenki azotu, tlenki węgla
węglowodory
sól
gospodarstwa domowe
opakowania
ścieki (w tym detergenty