Odpowiedź:
a) grupa przyjaciół liczyła 7 osób.
b) cena biletu do muzeum to 16 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie:
12 zł = bilet na wystawę
196 zł = koszt wszystkich biletów
3x = koszt biletów na wystawę
4x = koszt biletów do muzeum
a)
Najpierw obliczam koszty biletów na wystawę i biletów do muzeum.
3x + 4x = 196
7x = 196 /:7
x = 28
x = 28 zł
3x = 3 * 28 zł = 84 zł
(cena za bilety na wystawę)
4x = 4 * 28 zł = 112 zł
(cena za bilety do muzeum)
Teraz obliczam ilość osób w grupie przyjaciół:
Wiemy, że jeden bilet na wystawę kosztuje 12 zł, za wszystkie bilety na wystawę zapłacono 84 zł, więc :
84 zł : 12 zł = 7
Odp : grupa przyjaciół liczyła 7 osób.
b)
Obliczam cenę biletu do muzeum.
Wiemy że za wszystkie bilety do muzeum zapłacono 112 zł , było 7 przyjaciół , więc :
112 zł : 7 = 16 zł
Odp : cena biletu do muzeum to 16 zł.