6 Grupa przyjaciół wybrała się na wystawę obrazów i do muzeum. Bilet na wystawę kosztuje 12 zł. Za bilety zapłacili 196 zł.
a) Jak liczna była grupa przyjaciół, jeżeli stosunek kwoty zapłaconej za na wystawę do kwoty zapłaconej za wizytę w muzeum jest równy 3:4
b) jaka była cena biletu do muzeum? ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) grupa przyjaciół liczyła 7 osób.

b) cena biletu do muzeum to 16 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

12 zł = bilet na wystawę

196 zł = koszt wszystkich biletów

3x = koszt biletów na wystawę

4x = koszt biletów do muzeum

a)

Najpierw obliczam koszty biletów na wystawę i biletów do muzeum.

3x + 4x = 196

7x = 196 /:7

x = 28

x = 28 zł

3x = 3 * 28 zł = 84 zł

(cena za bilety na wystawę)

4x = 4 * 28 zł = 112 zł

(cena za bilety do muzeum)

Teraz obliczam ilość osób w grupie przyjaciół:

Wiemy, że jeden bilet na wystawę kosztuje 12 zł, za wszystkie bilety na wystawę zapłacono 84 zł, więc :

84 zł : 12 zł = 7

Odp : grupa przyjaciół liczyła 7 osób.

b)

Obliczam cenę biletu do muzeum.

Wiemy że za wszystkie bilety do muzeum zapłacono 112 zł , było 7 przyjaciół , więc :

112 zł : 7 = 16 zł

Odp : cena biletu do muzeum to 16 zł.