Odpowiedź :
1. B
2. Minotaur, Ariadna i jej nić, labirynt Dedala, Troja, Odyseusz.
3. Tylko Odyseusz. Po upadku Troi, jego podróż do Itaki i ukochanej żony Penelopy trwała aż 10 lat. Ostatecznie dopłynął do domu i udało mu się nie dopuścić do ponownego zamążpójścia Penelopy, czego sama zainteresowana również nie chciała.
4. Uwznioślające i obrazowo opisujące epitety w cytatach: "dostrzegam na powierzchni niebieskiego bezmiaru jasnoszare kształty o ostrych konturach", "dwaj mityczni antagoniści krążyli po tych samych lazurowych wodach i wśród tych samych skalistych wysp". Podnoszą one walory estetyczne tekstu i pomagają czytelnikowi lepiej wyobrazić sobie sytuację.
"Dlaczego w widzialnym, realnym świecie poszukuję bohaterów i zdarzeń z innej mistycznej rzeczywistości?" - to pytanie retoryczne skłania do refleksji nad skłonnością ludzi do nadawania przyziemnym miejscom i zdarzeniom nowych znaczeń oraz doszukiwania się ich.
5. Ponieważ walczyli po przeciwnych stronach w wojnie trojańskiej.
6. Zdanie zaczynające się od słów "Jak wielu z nas..."
7. Jako ogólny opis istnienia. Każde życie jest inne, mimo to każde ma też parę cech wspólnych - zarys, kontury ludzkiego losu.
8. Według mnie narrator wybiera się w podróż po emocje. Jak przyznał już w drugim zdaniu, ma nadzieję, że będzie to jego "podróż życia". Oczekuje przygody chociaż trochę podobnej do tych, które przeżywali wielcy starożytni herosi lub popularni bohaterowie książek, m. in. Robinson Crusoe. Okazał to przez fascynację i głęboką znajomość tychże książek i mitów.