Oliwiaa2007
Rozwiązane

Prasówka - napisz 5 najważniejszych wydarzeń ze świata od 06.09.2021 do 20.09.2021



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Banki walczą na marże o klientów ze standardowym wkładem własnym. W takim scenariuszu stawki poniżej 2 pp. nie są rzadkością. Znacznie gorsze propozycje mają dla kredytobiorców, którzy wpłacają 10 proc. wartości nieruchomości.

Sprzedaż kredytów hipotecznych według prognoz obserwatorów rynku ma być w tym roku rekordowa. Biuro Informacji Kredytowej spodziewa się, że do klientów trafi w 2021 r. ponad 80 mld zł. Ożywienie widać też w ofertach – część banków zmienia cenniki chętniej niż w poprzednich sezonach.

We wrześniowej edycji rankingu kredytów hipotecznych sprawdziliśmy oferty dla czteroosobowej rodziny z Warszawy. Kredytobiorcy rozważają zakup 75-metrowego mieszkania w dzielnicy Ochota. Nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego i kosztuje 900 tys. zł.

2.Koncern Apple zaprezentował we wtorek nową generację swojego firmowego telefonu, iPhone 13. Podczas konferencji zapowiedziano też premiery nowych wersji tabletów iPad oraz smartwatcha Apple Watch Series 7.

Zaprezentowany smartfon ma nowy układ aparatów, o 28 proc. jaśniejszy ekran od swego poprzednika oraz nowy sześciordzeniowy procesor A15 Bionic, który według Apple ma osiągać do 50 proc. wyższą szybkość i wydajność niż chipy konkurentów. Firma zaprezentowała też nowe możliwości kamery wideo umieszczonej w urządzeniu, która ma być zdolna m.in. do inteligentnej zmiany ostrości obrazu. Urządzenie ma kosztować od 699 dolarów za wersję mini i 799 dolarów za pełnowymiarowego iPhone'a.

3.W związku ze środową korektą dokonaną przez GUS, analitycy Goldman Sachs szacują, że inflacja bazowa w sierpniu wzrosła o 0,2 pp do +3,9 proc. rdr.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w sierpniu ceny rdr wzrosły o 5,4 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc.

"W odniesieniu do zharmonizowanej miary bazowej, która nie obejmuje energii, żywności oraz alkoholu i tytoniu, szacujemy, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rok do roku" - czytamy w środowej informacji banku.

W przypadku zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych - z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych - bank prognozuje, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rdr.

4. Ale tak nie jest. Co więcej, sektor metali szlachetnych praktycznie jako jedyna część rynku finansowego pozostaje w letargu. Giełdowe indeksy biją historyczne szczyty już nawet w Polsce. Ceny nieruchomości mieszkaniowych prawie na całym świecie rosną jak podczas bańki sprzed 15 lat. Cenowe szaleństwo trwa też w wielu częściach rynku surowcowego, gdzie ceny aluminium czy węgla wspięły się na poziomy nienotowane od przeszło dekady.

Słaby jak metal szlachetny

Na tym tle metale szlachetne wypadają po prostu fatalnie. Dolarowe notowania kontraktów terminowych na złoto od początku roku obniżyły się o ponad 5%. Wydaje się, że złoto w marcu wyszło z długiej korekty zeszłorocznych zwyżek (spadając z 2077,5 USD do 1675 USD/oz.) tylko po to, aby później utkwić w jeszcze bardziej męczącym trendzie bocznym. Od kwietnia kurs królewskiego metalu oscyluje w strefie 1700-1900USD/oz., przy czym od trzech miesięcy przez większość czasu nie odrywa się znacząco od środka tego przedziału.

5.Badania przeprowadzone przez Facebooka wykazały, że aplikacja Instagram jest szkodliwa dla milionów młodych użytkowników, zwłaszcza nastoletnich dziewcząt, u których pogarsza zaburzenia wizerunku własnego ciała - opisuje "Wall Street Journal".

"32 proc. nastolatek twierdzi, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie" – przekazano w marcu 2020 r. w wewnętrznej komunikacji Facebooka, do której dotarli dziennikarze "WSJ".

Facebook od trzech lat prowadzi badania nad wpływem aplikacji do udostępniania zdjęć na miliony młodych użytkowników. Wielokrotnie badacze firmy odkrywali, że Instagram jest szkodliwy szczególnie dla nastoletnich dziewcząt.

"Pogarszamy zaburzenia wizerunku własnego ciała u jednej na trzy nastolatki" ; "Nastolatki winią Instagram za wzrost poziomu lęku i depresji" – konkludują badacze prezentując części raportu.

Jedna z prezentacji pokazała, że wśród nastolatków, którzy mieli myśli samobójcze, u 13 proc. użytkowników brytyjskich i 6 proc. użytkowników amerykańskich chęć odebrania sobie życia wzięła swój początek na Instagramie.