Odpowiedź:
a) odp w załączniku
b) Pan Tomasz kupił 15 dag = 0,15 kg orzechów w czekoladzie i zapłacił:
20 zł - 6,14 zł = 13,86 zł
Koszt 1 kg słodyczy, to:
13,86 : 0,15 = 1386 : 15 = 92,40 zł
Odp. 1 kg słodyczy kosztuje 92,40 zł
c) Makałki
150 g=15 dag
15 dag----3,75 zł
18 dag----x zł
15x=3,75·18
15x=67,50 /:15
x=4,50 zł za 5 Makałków- tyle ciastek kosztuje więcej
Pietraszki
15 dag-----4,21 zł
12 dag----x zł
53x=4,21·12
15x=50,52/:15
x=3,368≈3,70 zł za 7 Pietraszków
4,50 -3,70=0,80 zł--- o tyle więcej
Szczegółowe wyjaśnienie: