Odpowiedź :
Odpowiedź
siec komputerowa to jest coś w stylu porozumiewania się z innymi po przez sieć w komputerze a przykłady to mp. messenger, discord itp.
Sieć komputerowa to połączenie urządzeń techniki komputerowej za pośrednictwem określonego standardu komunikacji opartego o sygnał elektryczny lub promieniowanie podczerwone. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu (okablowanie, karty sieciowe, czy routery) oraz oprogramowania, jest możliwe utworzenie sieci komputerowej umożliwiającej komunikację na odległość.
Sieć komputerowa swoim podłączeniom urządzeniom unikalne identyfikatory pozwalające się odróżnić w sieci za pośrednictwem serwera DHCP lub adresowania statycznego, zazwyczaj w standardzie Internet Protocol w wersji 4 lub 6.
Rodzaje sieci możemy wyróżnić m.in. ze względu na zasięg:
- LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa o małym zasięgu, np. dom lub budynek.
- MAN (Metropolitan Area Network) – miejska sieć komputerowa, obejmująca zasięgiem np. miasto. Często stosowane przez uniwersytety oraz niektóre podmioty prywatne potrzebujące sprawnej komunikacji.
- WAN (Wide Area Network) – rozległa sieć komputerowa o znacznie większym zasięgu, niż MAN. Obecnie najpopularniejszym i z największym obszarem przykładem sieci jest Internet.
Oraz na sposób komunikacji w sieci (topologia), m.in:
- Topologia gwiazdy – obecnie najpowszechniejsza i najprostsza w użyciu topologia, mająca wspólny punkt dostępowy, którego węzły mogą się komunikować niezależnie od siebie.
- Topologia magistrali – węzły korzystają z jednej magistrali sieci, umożliwiając tylko jedno połączenie na raz. Tanie w utworzeniu, ale trudne w utrzymaniu.
- Topologia pierścienia – węzły zapewniają komunikację, tworząc "pierścień" węzłów, po których płynie sygnał. Jest tani w utworzeniu, ale trudny w utrzymaniu, ponieważ awaria jednego z węzłów przerywa ciągłość komunikacji.
Ewentualnie na (popularne) sposoby jej podłączenia:
- kable Ethernet o złączu 8P8C (ogólnie urządzenia techniki komputerowej)
- promieniowanie podczerwone o częstotliwościach 2,4 GHz lub 5 GHz (standard IEEE 802.11)