Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest odpowiedzieć krótko na pytanie: "Dlaczego w doświadczeniach, w których celem jest otrzymanie roztworu wodorotlenku, używamy fenoloftaleiny? Co się z nią dzieje w trakcie reakcji i czego dowodzi ta zmiana?".
Wodorotlenki to nieorganiczne związki chemiczne, które są zbudowane z atomu metalu (lub kationu amonu), i grupy\grup wodorotlenowych. Musimy teraz rozróżnić wodorotlenek, od zasady. Zasady to wodne roztwory wodorotlenków metali grupy 1 i 2 układu okresowego pierwiastków chemicznych z wyłączeniem berylu i magnezu. Możemy tutaj sformułować pewnego rodzaju twierdzenie, że każda zasada jest wodorotlenkiem, ale nie każdy wodorotlenek jest zasadą.
Możemy naszą odpowiedź oprzeć poprzez otrzymywanie wodorotlenku potasu. Wodorotlenek ten możemy otrzymać w reakcji metalicznego potasu, lub tlenku potasu z wodą, w myśl reakcji:
[tex]2K+2H_2O\rightarrow 2KOH+H_2\uparrow\\K_2O+2H_2O\rightarrow 2KOH[/tex]
Wodorotlenek ten zawiera w sobie metal pierwiastka grupy 1 układu okresowego pierwiastków, więc jest zasadą. Wodorotlenek ten ulega dysocjacji elektrolitycznej zgodnie z równaniem:
[tex]KOH\xrightarrow {H_2O}K^++\boxed{OH^-}[/tex]
Obecność jonów OH⁻ w roztworze po reakcji świadczy o zasadowym odczynie powstałej substancji. Fenoloftaleina w środowisku zasadowym zabarwia się na kolor malinowy, co może służyć do potwierdzenia zasadowego charakteru wodorotlenku.
Możemy zatem udzielić odpowiedzi na nasze pytanie:
Dlaczego w doświadczeniach, w których celem jest otrzymanie roztworu wodorotlenku (z metalu lub tlenku metalu), używamy roztworu fenoloftaleiny. Co się z nią dzieje w trakcie reakcji i czego dowodzi ta zmiana?
W doświadczeniach tych używamy roztworu fenoloftaleiny w celu potwierdzenia zasadowego charakteru powstającego wodorotlenku. Po dodaniu fenoloftaleiny do takiego roztworu następuje zmiana zabarwienia na kolor malinowy, co świadczy o obecności jonów wodorotlenkowych w roztworze.