Oblicz energię
, którą trzeba dostarczyć aby ogrzać ołowiana kulkę o masie 350 dag od temp. 20 C do 60 stopni C

Proszę na teraz



Odpowiedź :

[tex]Cw = \frac{Q}{m*deltaT} \\Q = Cw * m *deltaT\\Q = Cw*m*(T2-T1)[/tex]

Q - Ilość ciepła, czyli energii, ponieważ to dżule

Cw- ciepło właściwe ołowiu, z neta Cw = 130J/kg*1°C

m - masa ołowiu, 350dag = 3,5kg

T1 = 20°

T2 = 60°

Q = 130 * 3,5 * 40

Q = 18 200J = 18,2 kJ

Równanie jednostek:

[tex]Q = { \frac{J}{kg * stopienC} * kg * stopienC= J[/tex]