Odpowiedź :
Miękisz palisadowy - Komórki mają wydłużony kształt, które ściśle do siebie przylegają. W każdej komórce jest mnóstwo chloroplastów. Komórki z licznymi chloroplastami intensywnie przeprowadzają fotosyntezę.
Miękisz gąbczasty -Komórki są luźno ułożone, zawierają chloroplasty, występuje w liściach roślin okrytonasiennych jednoliściennych i dwuliściennych pod miękiszem palisadowym. Chloroplasty występują mniej licznie niż w miękiszu palisadowym.
Odpowiedź:
Nie ma dokładnie określonej liczby chloroplastów, ale wiemy że chloroplasty w miękiszu palisadowym występują liczniej niż w miękiszu gąbczastym
Wyjaśnienie:
Miękisz palisadowy występuje zaraz pod epidermą górną. W każdej komórce jest mnóstwo chloroplastów (komórki przeprowadzają fotosyntezę, ponieważ od strony górnej pada najwięcej światła).
Miękisz gąbczasty występuje pod miękiszem palisadowym. Zawiera mniej chloroplastów, ponieważ nie uczestniczy w fotosyntezie tak intensywnie jak miękisz palisadowy, ma znacznie mniejszy dostęp do światła
Dodatek:
Funkcją miękiszu palisadowego jest przeprowadzanie fotosyntezy oraz ochrona miękiszu gąbczastego przed nadmiernym naświetleniem.
Funkcją miękiszu gąbczastego jest prowadzenie wymiany gazowej (ułatwia mu znaczna objętość przestworów międzykomórkowych).
Mam nadzieję, że pomogłem i liczę na naj :)))