Rozwiązane

Oceń prawdziwość podanych zdań dotyczących właściwości kwasu azotowego(v). Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F - jeśli jest fałszywe.
1. Kwas azotowy(V) jest bezbarwną, bezwonną cieczą. P/F
2. HNO3 jest żrący. P/F
3. Należy do kwasów nieutleniających. P/F
4. Jego wodny roztwór barwi uniwersalny papierek wskaźnikowy na czerwono, ale nie zmienia barwy fenoloftaleiny. P/F
5. Kwas azotowy(V) powoduje żółknięcie białka jaja. P/F
6. HNO3 nie reaguje z metalami takimi jak miedź, srebro i rtęć. P/F



Odpowiedź :

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest ocenienie prawdziwości podanych zdań, które dotyczą kwasu azotowego(V).

1. "Kwas azotowy(V) jest bezbarwną, bezwonną cieczą." - PRAWDA

Komentarz: Roztwór kwasu azotowego(V) jest bezbarwną i bezwonną cieczą. Bardzo stężone roztwory mogą przybierać barwę żółtą lub lekko pomarańczową na skutek obecności tlenku azotu(IV) NO₂.

2. "HNO₃ jest żrący." - PRAWDA

Komentarz: Zarówno rozcieńczone, jak i stężone roztwory kwasu azotowego(V) powodują poważne poparzenia skóry, pozostawiając trudno gojące się rany. Podczas pracy z tym kwasem należy zachować bardzo duże środki ostrożności.

3. "Należy do kwasów nieutleniających." - FAŁSZ

Komentarz: Zarówno rozcieńczony, jak i stężony roztwór kwasu azotowego(V) mają właściwości utleniające. Takie kwasy mają zdolność do reagowania z metalami, które znajdują się poniżej wodoru w szeregu napięciowym metali. Reakcja ta nie biegnie z wyparciem wodoru z kwasu, tylko powstaje odpowiedni tlenek.

4. "Jego wodny roztwór barwi uniwersalny papierek wskaźnikowy na czerwono, ale nie zmienia barwy fenoloftaleiny." - PRAWDA

Komentarz: Uniwersalny papierek wskaźnikowy to papierek nasączony mieszaniną wskaźników, który w zależności od środowiska zmienia zabarwienie. W środowisku kwasowym zabarwia się na kolor czerwony, w środowisku obojętnym nie zmienia swojego zabarwienia, natomiast w środowisku zasadowym zmienia zabarwienie na zielony (środowisko słabo zasadowe), lub granatowy (środowisko silnie zasadowe). Fenoloftaleina to wskaźnik, który w środowisku obojętnym, oraz kwasowym nie zmienia swojego zabarwienia, natomiast w środowisku zasadowym zabarwia się na kolor malinowy.

5. "Kwas azotowy(V) powoduje żółknięcie białka jaja." - PRAWDA

Komentarz: Kwas azotowy(V) służy do wykrywania białek, które w swojej budowie zawierają aminokwasy z pierścieniem aromatycznym. Dochodzi wówczas do nitrowania pierścienia aromatycznego, a produkty nitrowania (nitropochodne) mają charakterystyczne żółte zabarwienie.

6. "HNO₃ nie reaguje z metalami takimi jak miedź, srebro i rtęć." - FAŁSZ

Komentarz: Kwas azotowy(V) należy do kwasów utleniających. Zarówno jego rozcieńczony roztwór, jak i stężony reaguje z metalami aktywnymi w taki sposób, że nie następuje wypieranie wodoru, tylko powstaje odpowiedni tlenek i ta dla rozcieńczonego roztworu powstaje tlenek azotu(II) NO, a dla stężonego roztworu powstaje tlenek azotu(IV), i odpowiednia sól metalu (azotan(V)).