Odpowiedź :
Odpowiedź:
Sentencja "W życiu musi być dobrze i niedobrze, bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze", choć zabrzmieć może z lekka trywialnie, to opisuje jednak bardzo ważną cechę życia. Otóż, rozwijając to twierdzenie, należy objaśnić, iż autor stwierdza, że życie musi zawierać zarówno dobre jak i złe chwile, musi nam się przydarzać i szczęście i nieszczęście. A dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny: Wyobraźmy sobie człowieka, którego nigdy nie spotkało żadne nieszczęście, całe jego życie było usłane różami, nie napotykał żadnych problemów, wszystko zawsze układało się perfekcyjnie. Takowe życie z pozoru wydać się może szczęśliwe, lecz takie nie jest, gdyż osoba, która nie doświadczyła w życiu problemów, nie jest w stanie tego szczęścia docenić - dla niej jest to naturalny stan, który zna od zawsze i nie jest w stanie dostrzec, jak w dobrej jest sytuacji. Z kolei osoba doświadczająca przykrości i problemów tęskni do stanu radości, dlatego, gdy tylko jej życie wróci na właściwe tory, jest w stanie cieszyć się z tego i czuć owe szczęście.
Przyrównać można ową sentencję do myśli wyrażonej przez Jana Kochanowskiego w jego fraszce "Na zdrowie", przytaczam konkretny fragment: "Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz". Kochanowski twierdzi zatem, iż człowiek nie jest w stanie docenić zdrowia, dopóty go nie straci - dopiero w chorobie dostrzega, jakim szczęściem jest zdrowie.
Podsumowując, aby w pełni cieszyć się życiem, musimy doświadczać zarówno złych jak i dobrych chwil, gdyż współdziałają one ze sobą i tworzą w naszym życiu równowagę.