właściwości, otrzymywanie i zastosowanie kwasów beztlenowych, siarkowego IV i VI , fosforowego V i azotowego V
plss to na jutro
daje naj​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Kwasy beztlenowe otrzymuje się w wyniku reakcji syntezy, a następnie otrzymane gazy rozpuszcza się w wodzie.

Kwas chlorowodorowy

H2 + Cl2 - - > 2HCl

          H2O (nad strzałką napisz)

HCl (g) ----- > HCl (aq)

Występuje w soku żołądkowych, jest silnie żrącym, bezbarwnym kwasem. Posiada ostry, drażniący zapach. Stosuje się go do wytwarzania barwników oraz wykorzystywany jest w produkcji sztucznego miodu, cukru, przypraw, twarogów. Jest składnikiem wody królewskiej.

Kwas siarkowodorowy

H2 + S - - - >  H2S

        H2O

H2S (g) - - - - >  H2S (aq)

Jest toksycznym, rakotwórczym i niebezpiecznym dla środowiska kwasem. Ma zdolności utleniające. Jest bezbarwną cieczą wydzielającą siarkowodór. Jest silnie trujący. Stosuje się do go produkcji  depilatorów chemicznych, leków, środków piorących. Często używa się go jako odczynnik w laboratoriach. Jest składnikiem wód leczniczych.

Kwasy tlenowe otrzymuje się za pomocą tlenku kwasowego ( są to tlenki, które w reakcji z wodą dają kwas) z wodą.

Kwas siarkowy (IV) H2SO3

SO2 + H2O - - - > H2SO3

Jest toksycznym, bezbarwnym kwasem. Jest nietrwały co oznacza, że łatwo ulega rozkładowi i nie można otrzymać jego stężonego roztworu. Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wybielające. Stosuje się go w przemyśle papierniczym, włókienniczym i chemicznym.

Kwas siarkowy (VI)

SO3 + H2O - - - > H2SO4

Stężony jest bezbarwną, oleistą, cięższą od wody cieczą, żrącą i higroskopijną, dobrze miesza się z wodą. Wykazuje silne właściwości utleniające. Stosuje się go produkcji barwników, kwasów, środków wybuchowych, nawozów sztucznych, leków, środków piorących. Karoserie samochodów przed malowaniem oczyszcza się tym kwasem.

Kwas fosforowy (V)

P4O10 + 6H2O - - - > 4H3PO4

Czysty tworzy przeźroczyste kryształy, dobrze rozpuszcza się w wodzie, stężony roztwór jest bezbarwną cieczą. Składnik galaretek, napojów typu Cola, preparatów do czyszczenia felg.

Kwas azotowy (V)

N2O5 + H2O - - - > 2HNO3

Bezbarwna ciecz, której gęstość stężonego roztworu jest większa od gęstości wody. Powoduje żółknięcie białek, jest składnikiem wody królewskiej. Ma właściwości utleniające. Stosuje się go do produkcji perfum, lakierów, leków, tworzyw sztucznych, nawozów sztucznych oraz materiałów wybuchowych.

Wyjaśnienie: