Ciocia i babcia kupiły w tej samej kwiaciarni róże i tulipany.za 5 Róż i 4 tulipany ciocia zapłaciła 37 złotych A babcia za 4 róże i 5 tulipanów zapłaciła 32 złote.ile kosztowała róża A ile tulipan



Odpowiedź :

Odpowiedź:

5 róż + 4 tulipany = 37 zł

4 róż + 5 tulipanów = 32zł

róże: r

tulipany: t

Równanie nr 1

5t + 5zł = 1r + 4t

1t = 1r - 5zł

róże: r = t + 5

tulipany: t = r - 5

Równanie nr 2 ( mając powyższe informacje można ułożyć równanie z jedną niewiadomą)

5(t+5) + 4 t = 37

5t + 25 + 4t = 37

9t = 12

t = 1 1/3 zł     , a więc r = 1 1/3 zł + 5 zł = 6 1/3 zł

spr. 5* 6 1/3 + 4*1 1/3 = 31 2/3 + 5 1/3 = 37zł

Odp. Róża kosztowała 6 1/3 zł (około 6zł 33gr), a tulipany 1 1/3 zł (około 1zł 33 gr).

DAJ NAJ!!! PLS