Odpowiedź :
Odpowiedź:
MITOZA: Na początku podziału mitotycznego, DNA kondensuje się do postaci chromosomów. Każdy chromosom składa się z dwóch chromatyd.
Następnie zanika otoczka jądrowa, a chromosomy ustawiają się w jednej płaszczyźnie i są dzielone przez wrzeciono podziałowe na dwie połowy (w każdej jedna chromatyda).
W kolejnej fazie, materiał genetyczny przestaje być skondensowany (nie jest w postaci chromosomów) i ponownie pojawia się otoczka jądrowa. Następuje także podział cytoplazmy.
W wyniku mitozy powstają dwie identyczne komórki, z takim samym materiałem genetycznym.
MEJOZA: NA początku podziału mejotycznego, DNA tak samo jak w mitozie kondensuje się w chromosomy. Tutaj jednak chromosomy homologiczne (podobne) łączą się w pary.
Następnie zanika otoczka jądrowa, a pary chromosomów ustawiają się w jednej płaszczyźnie. Tutaj wrzeciono podziałowe dzieli parę. - Powstają dwie komórki, w każdej po jednym chromosomie homologicznym. Pojawiają się otoczki jądrowe.
W kolejnej fazie w każdej z komórek ponownie zanikają otoczki jądrowe i powstają wrzeciona podziałowe.
Dochodzi tutaj do drugiego podziału, chromosomy ustawiają się w jednej płaszczyźnie, są dzielone na dwie połowy (po jednej chroatydzie) i dochodzi do podziału cytoplazmy.
W wyniku mejozy powstają cztery komórki, z połową materiału genetycznego.
P.S. Starałem się używać prostego języka, i nie rozpisywać się, zadanie można było zrobić dokładniej ale w poleceniu jest "swoimi słowami"