Odpowiedź :
epika - jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i dramatu) - powieść „Quo vadis“. H. Sienkiewicz
fikcja - wytwór wyobraźni, coś co nie istnieje w rzeczywistości - „Hobbit, vczyli tam i z powrotem“ Tolkien
archetyp - to pierwowzór, wzorzec np. postaci, zdarzenia, motywu, symbolu - „Chłopi“ Reymont - Boryna jest tu ukazany jako archetypiczny siewca - w kulminacyjnej scenie śmierci następuje stylizacja biblijna i apoteoza chłopa, który w znoju zapanował nad przyrodą, jednocześnie oddając jej swoje życie.
mimesis - oznacza naśladowanie, odnosi się do przedstawiania określonej rzeczywistości w literaturze, pokazuje nie tylko to, co rzeczywiście się zdarzyło, ale to, co mogło się zdarzyć, co jest prawdopodobne - np. powieść realistyczna „Zbrodnia i kara“ Dostojewski
katharsis - oznacza „oczyszczenie”, czyli osiągnięcie stanu wewnętrznego porządku, osiągniętego po głębokiej refleksji wywołanej bezpośrednio przez utwór literacki. Aby to osiągnąć, konieczne jest wywołanie u czytelnika takich uczuć jak litość i trwoga - np. „Król Edyp“ - Edyp ofiarą okrutnego zrządzenia losu.
dytyramb - to utwór (oda, pieśń) pochwalny o charakterze patetycznym, wzniosłym, niekiedy tragicznym - np. pieśń pochwalna na cześć Dionizosa, opiewająca jego cierpienia i radości, śpiewana podczas świąt dionizyjskich przez chór.