Mwozniakkk
Rozwiązane

PRZECZYTAJ TEKST ŹRÓDŁOWY I ODPOWIEDZ NA DWA PYTANIA.

Tekst źródłowy

Z tego, co już sam z dzieciństwa
a zapamiętałem, najważ- niejsze wspomnienie odnosi się do roku 1846, do tzw. robacji golicyjskiej [...] Chronili się wte- dy ludzie z innych dworów do zorku dzikowskiego, wszyscy jechali przerażeni, a między innymi jakaś pani, która leżała na bryczce z głową, zwie- szoną i zakrwawiona, a koło niej krzy- czały dzieci. Na koniach piana stała, bo podobno panią tę napadli na drodze od Mielca i byliby zabili, tylko furman pod- ciął konie i ocolit ja..] Opowiadali starsi, że czerniawa" należąca do rabacji szła od wsi do wsi i wszędzie zabierała chłopów ze sobą, i w ten sposób tworzyła się coraz więk- sza banda, a jakby nie chciał kto z nimi iść, to bili i zabijali . Ale w każdej wsi było dosyć takich, co chętnie do nich przystawali: jedni dla rabunku, inni chowali różne zemsty za pańszczyznę, a z resztą robiła swoje wódka, bo gdzie zdybali karczmę, to pili, co się dało, a czego nie wypili, to po pijanemu roz- bijali i wylewali . Jan Słomka, Pamiętniki włościanina. Od pańszczyzny do dni dzisiejszych, 1912 1.

PYTANIA:
*Jaką scenę zapamiętał pamiętnikarz? Co mówi ona o stosunku chłopów do szlachcianek oraz ich dzieci?

* Z jakich powodów, zdaniem autora tekstu, chtopi przyłączali się do rabacji?

​​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

• Pamiętnikarz zapamiętał scenę, gdzie szlachcianka leżała na bryczce ze zwieszoną głową, a jej dzieci szlochały. Chłopi wtedy mordowali każdego przedstawiciela szlachty w ramach odpłaty za lata pańszczyzny i uciemiężenia.

• Chłopi dołączali si e do rabacji w ramach zemsty za doznane krzywdy.

Liczę na naj.

Odpowiedź:

Pamiętnikarz zapamiętał panią, która leżała na bryczce z zakrwawioną głową i krzyczące, przerażone dzieci. Uratował ją woźnica, ponieważ zabiliby ją chłopi. Chłopi nie oszczędzali ani dzieci, ani szlachcianek, szli pijani, rabując i zabijając.

Chłopi przyłączali się do rabacji, ponieważ mścili się na szlachcie za pańszczyznę i wyzysk.

Wyjaśnienie: