Odpowiedź :
Antygona mająca prawo boskie wyzej niżeli prawo ludzkie postanawia pogrzebać brata,natomiast Ismena wystraszona i posłuszna dekretom króla próbuje ją odwieźc od swych planów.Namawia Antygonę żeby dała za wygraną ,ze porywa się z motyką na słońce,że Kreon jeżeli się o tym dowie skaże ja na pewną śmierć,ale Antygona uparta w swych zamiarach postanawia ziścić swój plan.
Idzie osamotniona przez siostrę sprzeciwić się Kreonowi.Kiedy ją pojmano i skazano na śmierć Ismena poczuwając się do winy chce by ją również ukarano,ale Antygona stawia się honorem i wymawia tytuową kwestie.Nie chce ,aby siostra podzielila jej los,tym bardziej ze niczego nie uczynila co mogloby za tym przemawiac. Moim skromnym zdaniem gdyby Ismena nie bylaby tak bojaźliwa to Antygona dożyłaby pewnie starosciale wtedy nie byloby tego utworu literackiego.
Jak to wrazenie ma się do teraźniejszości?
Można powiedzieć ze wyznawac komus miłosc to rzecz prosta ,lecz gdy się nad tym zastanowic to juz zaczynaja się schody,ponieważ kazda milosc jest inna i każdy inaczej ja definiuje.Nie jest sztuką wygłaszać wyniosle slowa typu”skocze za toba w ogien”lub „pójde za toba na koniec swiata”,ale sztuka jest tych slow dotrzymac.
Milosc braterska (w tym przypadku siostrzana)polega na wzajemnej pomocy nawet w tak ciezkich sytuacjach.Wiec dlaczego Ismena nie pomogla Antygonie w wypelnieniu praw boskich?Przeciez wystarczylo zajac czyms strażnika i byłoby po kłopocie.Widocznie milosc deklarowana przez Ismene była tylko papierowa miłością i wlasnie to miala na mysli Antygona.
Wtedy to własnie znana polska mądrość,ze „prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie „nabiera swojego znaczenia.