Pilnie potrzebuje opisu motyla, na jutro *21.10* z góry dziękujee.
czekam do północy ​



Odpowiedź :

Plipla

Istnieje kilka podziałów motyli. Dwa często spotykane w książkach czy popularnych atlasach podziały to podział ze względu na wygląd i porę lotu na motyle dzienne oraz na motyle nocne ćmy. Motyle dzienne są barwne i cieszą oko a ćmy za to są w jednym ciemnym kolorze. Dzielimy je również na motyle większe i motyle mniejsze Oba te podziały są sztuczne, ale można je wykorzystać pamiętając, że np. wiele ciem lata w dzień, niektóre mają buławkowate czułki, niektóre rodziny zaliczane do Macrolepidoptera mają przedstawicieli o bardzo małych rozmiarach. Zaraz po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy.

Motyle należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ich ciało, składające się z segmentów, chroni chitynowy oskórek. Poszczególne segmenty połączone błoniastymi stawami, umożliwiają swobodę ruchu. Oskórek pokrywa warstwa drobnych łusek.

Odpowiedź:

Motyle należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ich ciało, składające się z segmentów, chroni chitynowy oskórek. Poszczególne segmenty połączone błoniastymi stawami, umożliwiają swobodę ruchu. Głowa motyli pokryta jest oskórkiem, który tworzy tzw. puszkę głowową. Na głowie znajdują się dość duże oczy złożone, aparat gębowy oraz czułki. Wewnątrz głowy znajduje się centralny ośrodek nerwowy. W rozwoju zarodkowym głowa motyli powstaje w wyniku scalenia pierwszych 6 segmentów, co jest zjawiskiem charakterystycznym dla wszystkich owadów. Na pierwszym segmencie tzw. przedgębowym wykształcają się oczy, na drugim - czułki. Trzeci jest tzw. segmentem wstawkowym. Pozostałe trzy przekształcają się w poszczególne elementu otworu gębowego. W rozwoju zarodkowym oczy owadów - w tym motyli - powstają na pierwszym z sześciu segmentów, z których kształtuje się głowa. Motyle posiadają aparat gębowy typu ssącego. Jest on przystosowany do pobierania płynnego pokarmu, takiego jak nektar, sok wypływający z owoców czy pni drzew. Czułki są wyspecjalizowanymi narządami zmysłów dotyku i węchu. Na powierzchni czułków znajdują się liczne receptory zapachowe, zaś u nasady zlokalizowany jest narząd Jonsona, który odpowiedzialny jest za położenie ciała motyla w przestrzeni. Tułów motyli zbudowany jest z trzech segmentów – przedtułowia, śródtułowia i zatułowia. Na każdym z segmentów osadzone są odnóża. Najbardziej charakterystycznym elementem ciała motyla są jego skrzydła. Szczególnie u motyli dziennych, w stosunku do wielkości ciała, są one duże i szerokie. Skrzydła zbudowane są z cienkiej błony, która rozpięta jest na sztywnych żyłkach. Odwłok motyli składa się z 10 segmentów. Prawie wszystkie segmenty mają postać regularnych pierścieni. Jedynie ostatnie segmenty są przekształcone w zewnętrzne narządy płciowe.

mam nadzieję, że oto chodziło