Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zastosowanie siarki
Nawozy mineralne
Około 90% siarki przetwarzane jest w kwas siarkowy (VI), który ma bardzo duże znaczenie dla światowej gospodarki. Kwas ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji nawozów fosforowych i procesie ługownia rud. Siarka jest składnikiem nawozów mineralnych, w tym siarczanu (VI) wapnia. Pierwiastkowa siarka może być także bezpośrednio wykorzystywana przez rośliny. Bakterie glebowe przekształcają siarkę w jej rozpuszczalne pochodne.
Leki, barwniki i agrochemikalia
Organiczne związki siarki stosowane są jako leki, substancje barwiące i agrochemikalia. Szeroką grupą produktów leczniczych na bazie siarki są antybiotyki betalaktamowe, w tym penicyliny i cefalosporyny.
Siarczan (VI) magnezu jest środkiem przeczyszczającym, dodatkiem do kąpieli o działaniu złuszczającym naskórek, ale także środkiem osuszającym stosowanym w laboratoriach chemicznych.
Środki ochrony roślin
Siarka jest jednym z najstarszych fungicydów i pestycydów. Opylanie drobno zmieloną siarką elementarną stosowane jest w ochronie winorośli, truskawek i wielu innych warzyw czy upraw. Chroni w ten sposób plony przed szeregiem pleśni. Do zwalczania gryzoni stosowany jest tlenek siarki i inne związki oparte na siarce.
Celofan, włókna wiskozowe i procesy wulkanizacji to obszar zastosowań wielosiarczków węgla.
Gips (siarczan (VI) wapnia) wydobywany jest na masową skalę i stosowany m.in. do produkcji cementu.
Wyjaśnienie: