zadanie w załączniku
kl 7
​proszę szybko



Zadanie W Załącznikukl 7proszę Szybko class=

Odpowiedź :

ZADANIE 1

Z podanych warunków zadania wnioskujemy, że skoro 1 kg wody ma objętość jednego litra, to 1,5 kg wody ma objętość półtora litra. Butelka ma objętość jednego litra, a to oznacza, że 1,5 kg wody nie zmieści się w takiej butelce.

W przypadku powietrza jest inaczej. Powietrze jako gaz jest ściśliwe i można je wtłoczyć (wpompować) do takiej butelki. Czyli 2 g powietrza zmieścimy w butelce o pojemności 1 litra

ZADANIE 2

a)I, to plastik

II, to szkło

III, to dwutlenek węgla

IV, to lód

V, to woda

b)

I (plastik) A (ciało sprężyste), E (ciało stałe), I (cząsteczki nie mogą się przemieszczać względem siebie), J (substancja nieściśliwa), K (cząsteczki znajdują się blisko siebie), N (substancja plastyczna), O (cząsteczki silnie ze sobą oddziałują)

II (szkło) ma właściwości: C (ciało kruche), E (ciało stałe), I (cząsteczki nie mogą się przemieszczać względem siebie), J (substancja nieściśliwa), K (cząsteczki znajdują się blisko siebie), O (cząsteczki silnie ze sobą oddziałują)

III (dwutlenek węgla) ma właściwości: B (gaz), F (substancja ściśliwa), H (cząsteczki mogą się swobodnie przemieszczać), L (cząsteczki praktycznie ze sobą nie oddziałują), M (cząsteczki znajdują się w znacznych odległościach)

IV (lód) ma właściwości: C (ciało kruche), E (ciało stałe), I (cząsteczki nie mogą się przemieszczać względem siebie), J (substancja nieściśliwa), K (cząsteczki znajdują się blisko siebie), O (cząsteczki silnie ze sobą oddziałują)

ZADANIE 3

Powierzchnia swobodna cieczy tworzy się zawsze w tej części cieczy, która nie dotyka innej substancji niż powietrze lub inny gaz. Powierzchnia swobodna cieczy powstaje w wyniku napięcia powierzchniowego, które jest konsekwencją działania sił międzycząsteczkowych (sił spójności) wewnątrz cieczy.