Odpowiedź :
Jak najbardziej można spierać się o jego znaczenie. O ile większość Polaków deklaruje się jako patrioci, to nie brakuje także osób, które patriotyzm krytykują i wytykają mu rozmaite błędy i nieścisłości.
Jednym z najsłynniejszych przykładów krytyki patriotyzmu jest kosmopolityzm. Jest to pogląd, który głosi, że jedyną prawdziwą ojczyzną człowieka jest świat (z greckiego: kosmos „świat”, polis „miasto” i ismos „pogląd”), a patriotyzm jest objawem egoizmu, gdyż bycie dumnym z pochodzenia z jednego kraju pośrednio oznacza także bycie dumnym z niepochodzenia z innego kraju — co, jak twierdzą kosmopolici, jest objawem nacjonalizmu. W XXI wieku, dzięki globalizacji i efektowi Flynna (społeczeństwo staje się coraz mądrzejsze i zauważa coraz więcej wad różnych przekonań) kosmopolityzm zyskuje na popularności kosztem właśnie patriotyzmu.
Patriotyzm jest też często krytykowany jako „niedobry, ciasny i zgubny nawyk, zaprzeczający równości i solidarności ludzkiej” przez antypatriotów. Antypatriotyzm to postawa odrzucająca patriotyzm na rzecz kosmopolityzmu, internacjonalizmu, czy anacjonalizmu, przyjmowana najczęściej przez osoby o poglądach lewicowych, libertariańskich, socjalistycznych i anarchistycznych.
Środowiska radykalnie lewicowe uznają istnienie narodów za bezsensowne, ponieważ (jak twierdzi np. Karol Marks) ludzi można dzielić jedynie na podstawie przynależności klasowej, a nie narodowej — robotnicy nie mają ojczyzny. Oczywiście zdaję sobie sprawę, z tego że Karol Marks jest bardzo kontrowersyjną postacią, jednak przytoczone słowa odegrały bardzo znaczącą rolę w kształtowaniu się naszego społeczeństwa, więc należało je przytoczyć.
Przez wiele środowisk patriotyzm jest traktowany jako egoistyczny i szkodliwy, często porównując go do nacjonalizmu, lub rzadziej — do szowinizmu i ksenofobii. Część środowisk antypatriotycznych traktuje patriotyzm, nie jako pogląd, lecz jako przesąd. Emma Goldman uznała patriotyzm za przesąd stworzony sztucznie i podtrzymywany przez sieć kłamstw i oszustw, który okrada człowieka z poszanowania dla siebie i godności. Twierdzi, że patriotyzm zakłada podzielenie naszego świata na małe kawałki (narody), otoczone żelaznymi wrotami (granicami), których mieszkańcy uważają się za lepszych i szlachetniejszych od mieszkańców innych państw. Oczywiście patriotyzm nie zakłada wprost wyższości jednego narodu nad drugim, a dumę że należy się do danego kraju. Jednak taka duma oznacza również, że jest się dumnym, z tego że nie należy się innego kraju.
Patriotyzm można również odrzucać ze względów religijnych i moralnych. Według mniemania niektórych ludzi patriotyzm nie jest do pogodzenia z chrześcijaństwem (ludzie należą do Boga, nie do narodu) oraz sumieniem.
Patrioci uważają, jednak iż, rzeczywiście istnieje coś takiego jak dobry i zły patriotyzm: dobry polegający na dorobku własnego kraju i kochaniu go takim, jakim jest oraz zły — agresywny i prowadzący do wojen. Postawa taka jest jednak często krytykowana, ponieważ według niektórych granica między tym dobrym a złym jest cienka, bądź zerowa — kochanie dobytku swojego kraju jest w rzeczywistości kochaniem tego, co dany kraj kiedyś zagarnął innemu państwu, a przez propagandę miłość do ojczyzny bardzo szybko zmienia się w nienawiść do obych. Jednym słowem: każdy patriotyzm jest zły, a określenie "dobry" jest tylko nakładką mającą na celu, sprawić, że określenie to lepiej zabrzmi i więcej ludzi ulegnie indoktrynacji.
Oprócz tego faktem będącym przeciwko patriotyzmowi jest to, że koreluje on z niskim wykształceniem (co można sprawdzić w sondażach CBOS) oraz niskim IQ (w krajach o niskim ilorazie inteligencji odnotowuje się średnio więcej postaw patriotycznych).
Podsumowując — jak najbardziej można spierać się o znaczenie patriotyzmu, o to, czy ta postawa jest szlachetnym uczuciem, czy zwykłym egoistycznym przesądem. Mimo tego, że większość osób uważa siebie za patriotów, to nieścisłości w nim zawarte są coraz częściej wytykane, a alternatywy takie, jak kosmopolityzm — coraz popularniejsze, zwłaszcza w erze globalizacji.
Mam nadzieję, że pomogłem, liczę na NAJ.