Odpowiedź :
Odpowiedź:
atom węgla- 6C
konfiguracja powłokowa
K2 L4
atom sodu- 11Na
konfiguracja powłokowa
K2 L8 M1
Pisząc konfiguracje powłokową dla atomów pierwiastków musisz skorzystać z układu okresowego i odczytać liczbę atomową= liczba elektronów. Nastepnie rozpisujesz elektrony na powłoki K L M N O P pamiętając o maksymalnej ilości elektronów jakie może umieścić dana powłoka. Dla ułatwienia sobie życia patrzysz:
- w którym okresie leży dany pierwiastek ( poziome wiersze). Numer okresu mówi tobie ile powłok osiada dany pierwiastek.
- w której grupie leży pierwiastek (kolumny pionowe) i to mówi o ilości elektronów na ostatniej powłoce. W grupach od 13 do 18 nalezy od numeru odjąć 10 i otrzymasz ilość elektronów na ostatniej powłoce walencyjnej.
anion chlorkowy Cl(-)
konfiguracja powłokowa
K2 L8 M8
kation magnezu Mg(2+)
konfiguracja powłokowa
K2 L8 M8
Przy konfiguracji powłokowej jonów też korzystasz z układu okresowego.
Atomy pierwiastków stają się kationami(+) lub anionami(-) kiedy biorą udział w reakcji z innymi pierwiastkami i w zależności ile posiadają elektronów walencyjnych to będą przyjmować kolejne elektrony lub je oddawać ponieważ każdy pierwiastek dąży do osiągnięcia dubletu lub oktetu elektronowego najbliższemu jemu gazu szlachetnego.
- oddajac atomy staje sie kationem np
Mg - 2e- ---> Mg(2+)
oddaje 2e- aby osiągnąć oktet elektronowy najbliższemu jemu gazu szlachetnego Neonu czyli ostatnią powłoke walencyjną zapełnioną maksymalną ilością elektronów .
- przyjmujac elektrony staje się anionem np.
Cl + 1e- ---> Cl(-)
chlor aby osiagnac konfigurację elektronową najbliższemu jemu gazu szlachetnego Argonu musi przyjąć 1 elektron i tym samy jego powłoka walencyjna jest maksymalnie zapełniona.
Wyjaśnienie: