5 nazw chorób skóry i ich profilaktyka, leczenie opis



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Trądzik młodzieńczy- niedoskonałości występujące głównie na twarzy u nastolatków, niektórzy dorośli również mają z nim problem. Leczenie: smarowanie punktowo specjalnymi maściami, mycie twarzy, odpowiednia dieta.

2. Łuszczyca- Łuszczyca jest często występującą dolegliwością (u ok. 2–3% rasy białej), której przyczyny powstawania są bardzo złożone. Istotną rolę odgrywa uwarunkowanie genetycznym oraz przewlekłe, utajone zakażenia bakteryjne czy wirusowe oraz wiele zjawisk immunologicznych, cytologicznych i naczyniowych. Leczenie: antybiotyki przepisane TYLKO przez lekarza!!!, retinoidy, metotreksat oraz cyklosporynę A

3. Grzybica- Grzybica stóp jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób, charakteryzujących się zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym. Dolegliwość ta ma związek z warunkami współczesnego życia oraz kontaktami międzyludzkimi. Najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób, które regularnie korzystają ze wspólnego basenu czy sauny oraz wśród sportowców. Leczenie: W większości przypadków mniej rozległych grzybic skóry gładkiej oraz grzybicy stóp wystarczające jest leczenie miejscowe. W tym celu stosuje się nowoczesne preparaty przeciwgrzybicze, które skutecznie zwalczają chorobotwórcze grzyby, a także łagodzą towarzyszący chorobie stan zapalny. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z cyklopiroksolaminą.

4. Pokrzywka- Pokrzywka to bardzo powszechna dolegliwość. Jedna czwarta z nas doświadczy jej wcześniej czy później. Niby to tylko rodzaj wysypki, jednak świąd, który jej towarzyszy, potrafi doprowadzić do szaleństwa. Choć jej potencjalnych przyczyn pokrzywki jest bardzo wiele, to niestety w postaciach przewlekłych udaje się postawić jednoznaczne rozpoznanie zaledwie w co piątym przypadku. Ta z reguły niegroźna przypadłość bywa pierwszym objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Leczenie: Terapia pokrzywki musi być prowadzona przez lekarza i należy unikać samoleczenia. Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii pokrzywki są leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd skóry i powodują zanikanie bąbli pokrzywkowych. Aktualnie zaleca się leki przeciwhistaminowe tzw. nowych generacji

5. Atopowe zapalenie skóry- Terapia pokrzywki musi być prowadzona przez lekarza i należy unikać samoleczenia. Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii pokrzywki są leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd skóry i powodują zanikanie bąbli pokrzywkowych. Aktualnie zaleca się leki przeciwhistaminowe tzw. nowych generacji. Leczenie: W leczeniu atopowego zapalenia skóry wykorzystuje się miejscowo glikokortkosteroidy, antybiotyki i leki grzybobójcze. W poważniejszych przypadkach chory musi przyjmować i antybiotyki. Do komplikacji AZS należą zakażenia, które potrafią nawet zagrażać życiu.

Wyjaśnienie:

mam nadzieję że pomogłam i jest dobrze ;)