W jakim stanie skupienia stałym ciekłym czy rokiem energia wewnętrzna danego ciała jest większa. Odpowiedź uzasadnij.
Daje naj !!!!



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Energia wewnętrzna jest sumą średniej energii kinetycznej cząsteczek i energii potencjalnej oddziaływań między cząsteczkami. Energia kinetyczna cząsteczek mówi, jak szybko poruszają się cząsteczki. W zależności od stanu skupienia (stałego, ciekłego czy gazowego) ruch jest różny, np. w ciele stałym raczej jest to drganie wokół jakiegoś położenia równowagi, a w gazie cząsteczki są dość swobodne i mogą się zderzać itd. Natomiast sama prędkość tych ruchów nie zależy od stanu skupienia, a tylko od temperatury. Zatem średnia energia kinetyczna cząsteczek w wodzie o temperaturze 0 stopni (tuż po roztopieniu lodu) i w lodzie o tej temperaturze (tuż przed roztopieniem do wody) jest taka sama, mimo różnych stanów skupienia.

To co różni stany skupienia to ten drugi składnik energii wewnętrznej, czyli energia potencjalna oddziaływań między cząsteczkami. I ta jest większa im cząsteczki bliżej siebie. To znaczy, przez dużą energię potencjalną oddziaływań, możliwe jest to, by były blisko siebie.

A są blisko siebie w ciele stałym (wysoka energia wewnętrzna), trochę dalej w cieczy i najdalej od siebie w gazie (niska energia wewnętrzna).