Zadanie 1
Odpowiedź B
Zadanie 2
Odpowiedź B
Zadanie 3
13 * 0,5 + 15 * 0,2 + 25 * 0,1 + 9*0,05 = 6,5 + 3 + 2,5 + 0,45 = 12,45
Odpowiedź C
Zadanie 4
15 m = 1500 cm - długość żyłki
1,2 m = 120 cm - dłuższy kawałek
75 cm - krótszy kawałek
12*75cm = 900 cm
1500 cm - 900 cm = 600 cm
600 cm : 120 cm = 5
Odpowiedź Otrzymamy 5 dłuższych kawałków.
Zadanie 5
6 l ---- 100 km
x ---- 310 km
x = 6*310/100 = 1860/100 = 18,6 - tyle litrów spalimy podczas tej podróży
18,60 l * 4,60 zł/l = 85,56 zł - tyle zapłacimy za paliwo
Odpowiedź. Średni koszt paliwa zużytego na podróży z Białegostoku do Lublina wynosi 85,56 zł.
Zadanie 6
3,5 kg * 20,50 zł/kg = 71,75 zł - czekoladowe
2 kg * 15 zł/kg = 30 zł - "kukułki"
71,75 zł + 30 zł = 101,75 zł - tyle w sumie zapłaciła za cukierki
3,5 kg + 2 kg = 5,5 kg - tyle ważyła ta mieszanka cukierków
101,75 zł ----- 5,5 kg
x zł ------ 1 kg
x = 101,75*1/5,5 = 101,75/5,5 = 18,5
Odpowiedź. Cena 1 kg tej mieszanki wynosi 18,50 zł.