Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Kolonizacja – osadzenie mieszkańców i tworzenie osad na terenach słabo zaludnionych lub niezamieszkanych.
2.Koloniści wprowadzili także nowe techniki w rzemiośle i handlu, przyczyniając się do gospodarczego rozwoju tych ziem. Negatywnym skutkiem była zmiana struktury etnicznej, na obszarach objętych kolonizacją co doprowadzało niekiedy do konfliktów, pomiędzy ludnością napływową a miejscową.
3.Ogromne nierówności gospodarcze nie powstały na świecie z dnia na dzień, a nawet nie w ostatnim stuleciu. Są one zależnym od obranej drogi rezultatem wielu procesów historycznych, wśród których jednym z najważniejszych jest kolonializm europejski. Sięgając 500 lat wstecz lub do okresu na progu kolonialnego projektu, zauważamy, że różnice między krajami biednymi i bogatymi były niewielkie (mniej więcej czterokrotne). Jeśli obecnie porównamy najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata, różnice są ponad czterdziestokrotnie.
4.Imperializm – polityka państw o aspiracjach mocarstwowych, zmierzająca do rozszerzenia ich wpływów politycznych, militarnych, gospodarczych i kulturalnych na obszary do nich nienależące.
5.Kolonia – posiadłość państwa, nazywanego krajem macierzystym bądź metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej.
6.Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży, czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze, bądź na inne towary lub usługi.
7.Transatlantycki handel niewolnikami – element światowego handlu, prowadzonego w basenie Oceanu Atlantyckiego od XV do XIX wieku, tzw. handlu trójkątnego, którego istotą był transport: wyrobów szybko rozwijającego się przemysłu z Europy do Afryki, siły roboczej z Afryki do Ameryki.
8.Handel trójkątny – określenie przepływu towarów i ludzi (niewolników) odbywającego się na Oceanie Atlantyckim, w ramach handlu pomiędzy Europą, Afryką i Ameryką w okresie od połowy XVI wieku do połowy XIX wieku. ... cukier, bawełna czy tytoń) były z kolei sprowadzane do Europy i tam sprzedawane.