Rozwiązane

takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie - odwołaj się do Kamieni na szaniec i Odprawy posłów greckich.
Proszę dajcie chociaż argumenty



Odpowiedź :

Od młodego pokolenia zależy przyszłość nas wszystkich, przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego ważnym jest, aby wychowywać młodych ludzi do wartości, dawać im przykład prawdy, sprawiedliwości, bycia prawym człowiekiem, bo „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”  (Jan Zamoyski)

            Potwierdzeniem tych słów są postawy bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec“, którzy wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę i dla tych wartości  gotowi byli oddać życie.  

‭ ‬Na ukształtowanie ich charakterów wpłynęły domy rodzinne,‭ ‬gdzie odebrali pierwsze lekcje patriotyzmu. ‭ ‬ Dla nich „dom jest ostoją i otuchą, dodaje odwagi, zapewnia spokój.“ Takimi były domy  Alka  i  Rudego. Ich  ojcowie   byli  ludźmi  biorącymi  czynny  udział  w  życiu  społecznym.  Ojciec  Alka był kierownikiem w warszawskiej fabryce, a matka prowadziła dom i także zajmowała się działalnością społeczną. Także Zośka  pochodził z inteligenckiej  i patriotycznej rodziny. Ojciec chłopaka był  profesorem chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a w  w młodości  legionistą. Matka również  angażowała się w działalność społeczną. Gdy ci młodzi ludzie wzięli udział w walce z okupantem, w rodzinach znaleźli wsparcie dla swojej działalności.  

Ci młodzi chłopcy wychowywani byli w duchu patriotycznym, gdzie domy kształtowały ich moralne postawy, dlatego  później ich głębokie poczucie patriotyzmu i odpowiedzialności nie pozwoliły im pozostać obojętnymi na zaistniałą sytuację.‭ ‬Życie pod niemiecką okupacją rozwinęło w nich poczucie odpowiedzialności za ojczyznę,‭ ‬współtowarzyszy broni i bliskich.‭  ‬Dla ojczyzny i przyjaźni gotowi byli  poświęcić własne‭ ‬życie.

       Niestety nie miał dobrych wzorców  Aleksander bohater dramatu „Odprawa posłów greckich“ Jana Kochanowskiego. To egoistyczny, lekkomyślny, gwałtowny i nieodpowiedzialny młodzieniec, usiłujący wszystkich przekupić, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo innych, a jedynie pragnąc spełnić swoje zachcianki, To sprawca nadchodzącej tragedii, gdyż  odmowa wydania Heleny (żony Menelaosa, króla Sparty) zadecydowała o wybuchu wojny i przyszłych losach Troi, której władcą był Priam.  Ojciec  Aleksandra był władcą słabym, nieudolnym,  niepotrafiącym  podjąć decyzji zgodnej z dobrem swego państwa. Jest całkowicie pozbawiony intuicji politycznej, nie przekonują go ani rzeczowe argumenty Antenora, ani prorocze wizje Kasandry, pozostaje głuchy na wszystkie oznaki zbliżającego się niebezpieczeństwa, niefrasobliwie ulegając słabości do swojego syna.  

Kochanowski    czerpiąc z wątków i postaci starożytnych, podjął w dramacie problem postaw moralnych obywateli wobec państwa i jego interesów, pokazując, że od  młodych ludzi zależą losy ojczyzny.