Odpowiedź :
Bohater romantyczny jest nadwrażliwy i osamotniony. Często jest nieszczęśliwie zakochany, przez co może próbować odebrać sobie życie. To ktoś wyjątkowy, nieprzeciętny, bywa nierozumianym przez odbiorców poetą. Charakterystyczną cechą polskiego bohatera romantycznego jest zmiana z nieszczęśliwego kochanka w bojownika, wielkiego patriotę, który może oddać życie za ojczyznę.
Typowym bohaterem romantycznym jest tytułowy „Kordian”. Jako piętnastoletni chłopiec czuje całą game różnych uczuć. Odczuwa nudę i brak celu w życiu. Daży nieodwzajemnionym uczuciem starszą od siebie dziewczynę-Laurę. Po próbie odebrania sobie życia rusza w podróż, aby odnaleźć samego siebie. Momentem kulminacyjnym jest jego monolog na szczycie Mont Blanc. Kordian odnajduje ideę – jest nią walka o wolność ojczyzny. Przestaje myśleć o sobie, jest zdolny do największego poświęcenia. Sam próbuje zabić cara, ale mdleje pod progiem jego sypialni.
Hrabiemu Henrykowi również nie jest obca przemiana wewnętrzna. Przemienia się z Męża na przywódcę. Po nieudanej próbie prowadzenia życia rodzinnego, po przekonaniu się o fałszywej naturze poezji, Hrabia Henryk staje na czele obozu arystokracji. Jest kimś nieprzeciętnym: jako jedyny z arystokratów woli zginąć z honorem, niż się poddać. Odrzuca też propozycję szanującego go wodza rewolucjonistów Pankracego, by przeszedł na jego stronę.
Podsumowując zarówno Kordian jak i hrabia Henryk mają cechy świadczące o ich przynależności do bohatera romantycznego.