Dodatki do ciastek przedstawionych na trzech rysunkach kosztują odpowiednio: 12zł, 15 zł i 20zł.
Za wszystkie ciasta z dodatkami zapłacono 77 zł.
Ile kosztuje ciastko bez dodatków?
77zł-(12zł+15zł+20zł)=77zł-47zł=30zł
30zł:3=10zł
lub w jednym działaniu:
(77zł-12zł-15zł-20zł):3=30zł:3=10 zł
Odp: Ciastko bez dodatków kosztuje 10 zł.
(nie wiem czy to ciastko czy tort, w każdym razie chodzi o obliczenie ceny tego ostatniego ciastka)